Přímovstřikové benzínové motory produkují pevné částice stejně jako diesely

Organizace Transport and Environment zveřejnila studii, podle níž karcinogenní pevné částice vznikají při spalování i v benzinových motorech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Přímovstřikové benzínové motory produkují pevné částice stejně jako diesely

29.11.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Přímovstřikové benzínové motory produkují pevné částice stejně jako diesely

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Organizace Transport and Environment zveřejnila studii, podle níž karcinogenní pevné částice vznikají při spalování i v benzinových motorech.

Není tomu tak dávno, co svět přišel na to, že vznětové motory při spalování za vysokého tlaku produkují mikroskopické pevné částice, které se usazují v plicích a působí nejrůznější zdravotní problémy. Byl to jeden z argumentů zastánců benzínových motorů proti „nafťákům”. Poslední studie organizace Transport & Environment však říká, že s pevnými částicemi mají problém i moderní přímovstřikové benzínové motory, protože tato část emisí pramení z tlaku při spalovacím procesu.

Transport & Environment je organizace, která se zaměřuje na ekologii v oblasti dopravy. Označuje se za neziskovou a zároveň politicky nezávislou společnost a na svém webu také uvádí, že se podílela např. na tvorbě ekologických norem pro nová auta, biopalivech a nových ekologických štítcích pneumatik. Zejména ekologičností biopaliv není moc vhodné se chlubit, protože to zas tak slavné není. To si již uvědomuje jak EU, tak Německo.

Studie, jejíž provedení zajistilo německé TÜV, zkoumala tři benzínové motory s přímým vstřikováním: litrový EcoBoost od Fordu, atmosférický 1,6 GDi od Hyundai a 1,2 TCe od Renaultu. U všech byly naměřeny hodnoty, které odpovídají jak normě Euro 5, tak i normě Euro 6, která vstoupí v platnost až v září příštího roku. Nižší limit na tuto součást výfukových plynů má až norma Euro 6c, která má vstoupit v platnost v roce 2017.

Jak výrobci dosáhnou požadovaného snížení množství pevných částic ve výfukových plynech, zatím není jasné. Naftové motory díky filtrům pevných částic již dnes podle T&E plní i zmiňovanou normu Euro 6c, proto není vyloučeno, že podobné součástky dostanou i motory, spalující benzín. U dieselů jsou tyto filtry drahé a jsou zdrojem potenciálních problémů.

Studie, kterou si můžete celou stáhnout v PDF zde, však uvádí, že dle německého ADACu by pro benzínové motory stály okolo 50 Eur, tedy cca 1 340 Kč. Jak moc brát vážně tuto částku, je otázkou, ale jde-li o podobné částice, vznikající podobným způsobem, filtr k jejich zachycení bude pro benzínové motory jen stěží stát desetinu částky, na kterou přijde stejný filtr pro diesely.

Studie, v části „Co by se mělo udělat” říká, že výrobci aut testují spotřebu a emise takovým způsobem, aby se vešli do euronorem, a že reálná čísla spotřeby i emisí jsou jiná. To je pravda a již je to známo, hodilo by se však dodat, že tyto způsoby jsou jen reakcí na čím dál více od reality odtržené normy. Koneckonců, přímé vstřikování benzínu (jakkoli jde o reálně efektivnější řešení) se začalo používat také proto, aby se snížila spotřeba paliva bez ohledu na další faktory...


Přímovstřikové benzínové motory produkují pevné částice stejně jako diesely - 1 - pevne castice i z benzinu 02
Pevné částice jsou problémem nejen dieselů, vznikají i v benzínových motorech s přímým vstřikováním.

Zdroje: Transport & Environment, Autoblog.es

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše