Zpráva o Iráku: Británie podcenila následky invaze a neověřila zprávy o chemických zbraních

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 7. 2016 14:10
Tony Blair byl varován, že invaze zvýší ohrožení Británie ze strany al-Káidy, prohlásil šéf vyšetřovací komise John Chilcot. "Práce zpravodajských a výzvědných služeb vykazovala vážné chyby," uvádí se ve zprávě.
Britové v Iráku.
Britové v Iráku. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda se dopustila mnoha chyb před tím, než se rozhodla po boku Spojených států provést v roce 2003 invazi do Iráku a svrhnout tamní režim prezidenta Saddáma Husajna.

V dlouho očekávané souhrnné zprávě to oznámila Chilcotova komise.

Británie podle zveřejněného dokumentu nevyčerpala před válkou všechny možnosti mírového jednání, neověřila dostatečně informace o iráckých chemických zbraních a podcenila následky, které může válka a svržení Saddáma mít.

"Práce zpravodajských a výzvědných služeb vykazovala vážné chyby," uvádí se ve zprávě.

Vyšetřovací komise vedená Johnem Chilcotem pracovala sedm let, dokument obsahuje 2,6 milionu slov.

Šéf komise John Chilcot na tiskové konferenci uvedl, že premiér Tony Blair byl v roce 2003 varován před nebezpečím zvýšení hrozby al-Káidy, pokud se uskuteční útok na Irák.

"Nelze přijmout Blairovo zdůvodnění, že problémy, které nastaly po invazi, se nedaly předvídat," uvedl Chilcot.

"Intervence skončila velmi špatně a velmi daleko od toho, co můžeme nazývat úspěchem," dodal muž, který v minulosti působil kromě jiného jako poradce královny Alžběty II.

Chilcot nicméně zdůraznil, že jeho komise neměla za úkol posuzovat, zda invaze byla legální a v souladu s mezinárodním právem. Komise rovněž uvedla, že nemá důkazy o úmyslném klamání veřejnosti či parlamentu Blairovou vládou v souvislosti s Irákem.

Ve válce Británie přišla o 179 vojáků, po zhroucení Saddámova režimu měli Britové na starosti správu provincie Basra na jihu země.

"Přijmu za chyby veškerou odpovědnost bez jakýchkoliv výjimek a výmluv," reagoval na zprávu expremiér Tony Blair.

"Všichni, kdo hlasovali pro invazi do Iráku, musejí nést svůj díl odpovědnosti," uvedl ke zprávě současný ministerský předseda David Cameron. On sám válku podporoval a souhlasil tehdy s Blairem.

Kritická zpráva komise vychází shodou okolností ve stejný den, který republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump ocenil Saddáma Husajna jako bojovníka proti terorismu.

"Saddám Husajn byl zlý hoch, že? Ovšem víte, co dělal dobře? Zabíjel teroristy. To dělal tuze dobře," prohlásil Trump v projevu na předvolebním shromáždění v Raleighu ve státě Severní Karolína.

Řekl, že "irácký diktátor s teroristy neprobíral jejich práva, nebavil se s nimi, prostě s nimi zatočil". Svržení Saddáma a libyjského vůdce Muammara Kaddáfího bylo podle Trumpa chybou.

 

Právě se děje

Další zprávy