Debordelizace podle metody KonMari

Na začátku byla malá holka posedlá myšlenkou na dokonale uklizený byt. Vyzkoušela úplně všechno: uklízela každý den. Vyhodila ze skříně všechny věci, které nenosila rok. S každou novou koupenou věcí jednu starou vyhodila. Úspěch v podobě uklizené domácnosti, která by vydržela vypulírovaná déle než týden, se však nikdy nedostavil. Marii Kondo to ale nerozhodilo. Naopak se metodou pokus omyl dopracovala až tam, kde je dnes: oficiální poradkyní pro uklízení. 

A ne ledajakou. O uklízení vydala několik bestsellerů, vystupuje po celém světě, a když si připlatíte, můžete se podívat i na video, jak si správně poskládat třeba ponožky, nebo se stavit na jejím semináři, které jsou velmi populární v jejím rodném Japonsku. Rozhodně neočekávejte, že by k vám naběhla a vyšúrovala. Nebo poradila, jestli je na desinfekci lepší octová voda nebo jeho dražší, reklamou vyhoněná náhražka z drogerie. Marie na to jde od lesa.

A dokládají to i reakce jejích klientů: "Váš kurz mě naučil rozpoznat, co opravdu potřebuju a co nikoliv. A tak jsem se rozvedla. Jsem teď daleko šťastnější." A to je v kostce podstata její metody. Neuklizený pokoj je jako neuklizená mysl. Jakmile se do úklidu pustíte, zažijete ve svém životě zemětřesení - v dobrém slova smyslu. Na jeho konci byste se měli "prouklízet" do životního stylu, jaký byste si přáli mít či lépe řečeno, jaký byste chtěli žít.

uklid_podle_konmari

Podle hesla "miluji práci - vydržím se na ni dívat celé hodiny" jsou velmi oblíbená videa, kde najdete, jak taková debodrdelizace podle metody KonMari vypadá. Třeba, jak si poskládat a uložit fusekle 🙂

Jak metoda KonMari funguje?

Uklízení je o dvou věcech: o vyhazování a rozhodování, kam věci uložit. Než přistoupíte k tomu prvnímu, měli byste snést všechny věci na jednu hromadu (doslova), každý předmět vzít do ruky a zeptat se: „Přináší mi to radost?“ pokud ano, tak si ho nechte a udělejte mu v bytě jeho místo.

Nemusíte se bát, že byste se rozhodování pomocí tohoto kritéria vyhodili většinu věcí. Zbude vám přesně to, co potřebujete k vašemu vysněnému životnímu stylu. V případě oblečení je to průměrně tak jedna třetina věcí. Ten zbytek vydražte (na Aukru je vystavení ve většině kategorií zdarma a šance na úspěšný prodej velké) nebo využijte Aukrobota a pověřte kurýra, aby vám zdarma věci odnesl (s výjimkou oblečení).

I samotné třídění věcí má v metodě KonMari přesná pravidla. Je jedno, ve které místnosti začnete uklízet. Důležitá je odpověď na otázku "Co?". KonMari totiž doporučuje uklízet podle kategorií. Váš úklid by se proto měl odehrát v tomto sledu: oblečení, knihy, papíry, rozmanité drobnosti (v japonštině nazývané „komono“) a nakonec sentimentální předměty a suvenýry. Právě oblečení věnuje Marie Kondo největší pozornost. A to se při pohledu na napěchovanou skříň s dovětkem „nemám co na sebe“ vyplatí!

Čistka skříně podle metody KonMari

  • Při úklidu oblečení začněte svršky (košile, svetry, halenky, trička, topy), pokračujte dolními kusy, poté oděvy, které věšíte na ramínka a skončete u bot.
    Každý kus oblečení dejte na podlahu (nezapomeňte, že kromě šatny či skříně najdete další svršky třeba v předsíni či koupelně - i ty patří na hromadu) a vytřiďte jej podle kritéria „dělá mi to radost?“.
  • Toto hodně bolí, ale buďte nekompromisní a vyhněte se obvyklé degradaci oblečení na "nechám si to aspoň na doma" nebo "brácha/ségra to ještě vynosí". Všechno, co vám nedělá radost musí pryč!
  • Než dáte oblečení zpět do skříně, nezapomeňte mu poděkovat za to, že vám tak dobře slouží. Každý kus pohlaďte a předejte mu vaši pozitivní energii. Moc "sluníčkové"? Nevadí. Aspoň si každý kousek, který přežil váš krutý výběr pořádně prohlídnete, abyste zjistili jestli nepotřebuje přežehlit, odžmolkovat či dokonce zašít knoflík.
  • Při ukládání do skříně skládejte věci nastojato místo naležato. To sice vyžaduje více skladů ale o to méně tlaku. Nemusíte tak mít obavy, že bude oblečení pokrčené. Právě naopak! Inspiraci najdete třeba na Instagramu Marie Kondo.
  • Kusy na ramínka ve skříni seřaďte opět podle kategorií (nejprve saka, pak obleky a kostýmy). Zároveň jednotlivá ramínka srovnejte tak, aby oblečení „stoupalo“ směrem doprava. Těžké kusy z tmavých látek jdou jako první. Tím šatník opticky odlehčíte.

Jestli se o metodě KonMari chcete dozvědět víc, určitě si pořiďte její knihu. Čas od času se na ni dá narazit i na Aukru. Štěstí můžete zkusit TADY. Možná zrovna někdo při úklidu usoudí, že právě tuto knihu pošle dál. 😉

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd
Loading...