Řecký ostrov Ios

Mezi nejčastěji vyhledávané ostrovy Řecka patří ostrov Ios. Patří do skupiny Kyklad a leží v Egejském moři obklopen ostrovy Santorini, Naxos a Paros. Ze Santorini je provozována pravidelná doprava lodí, protože na Iosu se nenachází letiště. A i přesto, že rozloha Iosu činí jen méně než 100 km2, je velmi vyhledáván kvůli dovolené hlavně pro svou krásnou faunu a flóru, úžasným plážím a bezstarostnému stylu ostrovního života. Ostrovanů zde žije pouze cca. 2.000, ale v době letních dovolených toto číslo samozřejmě narůstá.

Trajekty z Iosu míří také do Athén, krétského Heraklionu či na další okolní ostrovy. Hlavním městem ostrova Ios je Chora.

V minulosti zde bylo hlavním zdrojem příjmů zemědělství, v posledních desetiletích se ale stěžejním stává cestování, dovolená a služby s ní spojené. Turisté, kteří se přijíždějí strávit dovolenou, hledají především pohodu a soukromí a to jim zdejší pláže se zlatavým pískem mohou poskytnout.

(Pokračování textu…)

Řecký ostrov Kalymnos

Jeden z mnoha řeckých ostrovů Kalymnos se nachází uprostřed Egejského moře a je čtvrtým nejrozlehlejším ostrovem skupiny ostrovů Dodekanesos (neboli Dvanáctiostroví). Chlubit se může především svojí bohatou minulost, což jasně dokazuje velké množství různých historických objektů, jež jsou rozesety po celém území ostrova.

Kromě nich nabízí turistům, trávícím svou letní dovolenou na Kalymnosu, značné množství krásných pláží ke koupání v teplém moři a útulné ostrovní vesničky doslova nabádají k toulání se po setmění. Kalymnos je též proslulý pěstováním mořských hub a díky vyhlášeným lezeckým terénům jej hojně navštěvují kvůli možnosti aktivně strávit dovolenou horolezci.

Nalézá se poblíž tureckého pobřeží, zhruba uprostřed mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a jeho reliéf je poměrně hornatý. Podél západního pobřeží se táhnou malebné zastrčené zátoky a pláže, východ Kalymnosu je spíše pustinou. Plocha ostrova je asi 100 km2. Podnebí je typicky středomořské. Během hlavní sezóny se turisté budou o své dovolené na ostrově hřát při teplotách kolem 30°C a déšť tu prakticky neznají.

(Pokračování textu…)

Ostrov Ithaka

Ithaka je řeckým ostrovem, který patří do Jónské skupiny ostrovů. A i když náleží spíše k nevelkým ostrovům (jeho rozloha činí jen méně než 100 kilometrů čtverečních), je možné si zde dokonale odpočinout a prožít tu moc hezkou a ničím nerušenou dovolenou. Je dlouhý pouze cca. 30 kilometrů, ale i přesto doslova vybízí k detailnímu poznávání ostrovní přírody ať už na kole, během pěší tůry či pohodlně autem.

Kefalonia, který je známější než Ithaka, je vzdálen necelé 4 km, a vzhledem ke skutečnosti, že na Ithace samotné není letiště, většina návštěvníků se na Ithaku přepravuje po přistání na Kefalonii trajektem. Lodí se lze z Ithaky dopravit také na nedaleko ležící Lefkadu, všeobecně proslavené Korfu nebo dokonce přímo do Řecka do přístavu Patra.

(Pokračování textu…)

Ostrov Karpathos v Řecku

Mezi ostrovy Rhodem a Krétou se v Egejském moři vine krásný ostrov Karpathos. Patří do souostroví Dodekanésos a z celé skupiny je druhým nejrozlehlejším ostrovem.

U severního cípu k němu patří ještě malá Saria, v jižní části pak ostrůvky Armathia s Kasosem. Symbolem Karpathosu je bujná příroda a atmosféra pravého Řecka. A protože měří na délku cca. 50 km a na šířku pak mezi 6 až 11 kilometry, nachází se na něm velké množství letovisek pro dovolenou u moře. Jeho břeh se táhne v délce 160 kilometrů a hlavním městem je Pigadia.

Pro příznivé podnebí je Karpathos často brán jako téměř skvělé místo pro prožití příjemné dovolené u moře uprostřed léta. V průběhu sezóny zde dochází ke srážkám pouze minimálně a svitu slunce si zde dosytosti užije kdokoliv. Cestovní kanceláře jsou si této skutečnosti velmi dobře vědomy a tak je nabídka zájezdů na Karpathos skutečně široká.

(Pokračování textu…)

Návštěva Korfu

Řeckému ostrovu Korfu (někdy se mu též říká Kerkyra) se často přezdívá Zelený diamant nebo také středomořský smaragd. Díky poměrně vydatným dešťům a dobrému podnebí se tady skvěle daří všemožné fauně i flóře, jež přispívají ke kráse tohoto unikátního ostrova plného života. Jen pro zajímavost: na ostrově Korfu mohou turisté na dovolené obdivovat přes 40 druhů divokých orchideí.

Již v minulosti se řadilo Korfu k často navštěvovaným destinacím pro dovolenou během prázdnin a tento stav během posledních let ještě zintenzivněl. Již před více než 150 lety si tento ostrov zamilovala císařovna Sissy z Rakouska a vybudovala zde zámeček jménem Achilleion.

Momentálně je Korfu populární destinací hlavně pro dovolenkáře z Velké Británie, kteří na Kerkyru míří po stopách slavných osobností G. G. Byrona a Geralda Durrella nebo prince Filipa, manžela královny Alžběty II. Ten se na ostrově ve vile Mon Repos pár kilometrů od města Korfu krátce po 1. světové válce narodil.

(Pokračování textu…)

Ostrov Kos v Řecku

Řecký Kos, též nazývaný Hippokratovým ostrovem podle známého zakladatele moderního lékařství, který se zde narodil, se nachází na jihovýchodě Egejského moře, v souostroví zvaném Dodekanéské ostrovy.

Tvar ostrova Kos je podlouhlý a rozkládá se na ploše téměř 300 kilometrů čtverečních. Táhne se v délce 50 kilometrů a široký je asi 2 – 10 km. Žije zde téměř 30 tisíc osob. Většina z nich pracuje v oboru cestování a služeb pro turisty na dovolené.

Reliéf ostrova utváří, na rozdíl od většiny řeckých ostrovů, především nížiny. Jediné pohoří na ostrově, Dikeos, se vine podél jeho jižního pobřeží. Nejvyšší vrchol Kosu Mt. Dikeos dosahuje výšky 846 metrů. Ostrovu dala vzniknout sopečná činnost. Proto se tu nachází spousta horkých pramenů s léčivými účinky a příznivým vlivem na lidský organismus. Turisté tudíž mohou na ostrov cestovat na dovolenou i kvůli balenoterapii.

(Pokračování textu…)

Řecký ostrov Lesbos

Na severovýchodě Egejského moře, jen necelých 8 km vzdálen od tureckých břehů, leží po Krétě a Evii třetí největší řecký ostrov Lesbos. Má rozlohu více než 1.600 kilometrů čtverečních a jeho obyvatelstvo čítá téměř 85.000 ostrovanů.

Na ostrově se nachází značně úrodná země a proto bývá ostrov též nazýván ostrov oliv. Na olivovníky tu turisté natrefí téměř všude, kde se o své letní dovolené na Lesbosu ocitnou. Hlavní město nese název Mytilene a jeho návštěvníci si v něm mohou prohlížet torzo starého města, historickou architekturu, muzeum a celou řadu nejrůznějších kostelů.

Lesbos se během posledních několika let téměř vůbec nezměnil a snaží se nepoddat se vlivu masového cestovního ruchu tak, aby dovolená v Řecku strávená v jeho náruči nepřipomínala dovolenou v továrnách na cestovní ruch.

Ale i tak se tady už dají najít celkem pulzující a živá letoviska, vhodná především pro ty turisty, kteří i během své dovolené požadují, aby to v jejich nejbližším okolí žilo. Ze všech ostrovů v Egejském moři se může pochlubit největším počtem slunečních dní v roce. Během léta se tady teploty běžně pohybují mezi 35 a 40 stupni.

(Pokračování textu…)

Ostrov Limnos

Limnos, nevelký řecký ostrůvek, který není zatím ovlivňován masovým turismem, doslova vybízí k prožití snové dovolené. Leží v severní části Egejského moře a rozprostírá se na ploše asi 500 kilometrů čtverečních.

Vytvářejí jej prakticky dva malé ostrůvky, jež propojuje úzká šíje. Nejjižněji položené město Marina je současně i hlavním městem ostrova. Byl tu vybudován přístav jachet a město se pyšní opevněním z dob benátské říše a muzeem archeologie. Marina tvoří jakési centrum, kam míří o dovolené spousta návštěvníků za zábavou do restaurací a obchůdků.

Na celém, převážně hornatém ostrově, převládá poklidná harmonie, místní obyvatelé jsou neuvěřitelně vstřícní a s potěšení vyhoví i těm nejnáročnějším turistům. Místní restaurace již z dálky vábí na aroma čerstvě a chutně upravených ryb a mnoha dalších lahodných jídel, které uspokojí i ten nejnáročnější jazýček.

Za ochutnání určitě stojí zdejší domácí sýr, med a víno. Limnos je opravdovým eldorádem pro cestovní ruch a skvělým místem, kde lze prožít jedinečnou dovolenou. Stejně jako většina řeckých ostrovů je i Limnos opředen mýty a starověkými bájemi. Údajně na ostrově přebýval Hefáistos, bůh ohně, jenž zde měl jsou bájnou dílnu.

(Pokračování textu…)

Řecký ostrov Evia

Evia je situována v Egejské moři a je druhou v pořadí mezi řeckými ostrovy co do rozlohy. Největším je Kréta v jižní části Egejského moře. Nalézá se u východních břehů Řecka a zároveň patří k souostroví Sporady. Na délku měří téměř 180 kilometrů a obyvatelstvo Evie čítá asi 220.000 osob.

Symbolem Evie je vrchol Dirfys s výškou 1.750 metrů, který je současně nejvyšším ostrovním bodem. Evia je spíše hornatá, což určitě na dovolené ocení všichni vyznavači turistiky a pěších procházek. S pevninským Řeckem je tento ostrov spojen řadou mostů a k dopravě na Evii lze využít i trajekt. Cesta lodí trvá jen asi 45 minut.

(Pokračování textu…)

Zakynthos

Údajně nejhezčím ze všech ostrovů Jónského souostroví je Zakynthos. Je možné jej jednoduše popsat coby bohatý a pestrý kus země uprostřed moře plný zeleně, na němž se krčí malebné horské vesnice a mnoho nejrůznějších klášterů.

Hlavní město ostrova se jmenuje stejně jako ostrov samotný Zakynthos a většina turistů je během dovolené na ostrově alespoň jednou navštíví. Jméno vychází z pojmenování divokých hyacintů, které zde na ostrově každoročně zjara rozkvétají prakticky všude. Právě v tomto období je prý dovolená na ostrově Zakynthos nejhezčí.

Na ostrově jistě nebude o letní dovolené dlouhá chvíle těm, kteří mají rádi přírodu a také ji v čase volna rádi poznávají. Zajímavou zvláštností Zakynthu je pláž Xigia. Jedná se o nevelkou pláž z oblázků, v jejíž blízkosti tryská pod mořskou hladinou značné množství síry. Voda je tu zbarvena bíle, je hodně cítit sirnatými sloučeninami a má léčivé účinky na lidský organismus.

Zamilovaní se o dovolené na Zakynthu zase často vydávají ke skalám s názvem Mizithres, ke kterým se váží báje o Alexandru a Roxaně a jejichž návštěva údajně zajišťuje nehynoucí lásku na celý život.

(Pokračování textu…)