Neonacisté v Rusku vraždí. Je tu odveta!

Martin Novák Martin Novák
26. 5. 2006 0:00
Petrohrad - Ruská města se stala postrachem pro lidi tmavé pleti. K násilí ze strany neonacistů a skinheadů dochází denně. Policie ale tento týden začala s ráznějšími opatřeními.

Petrohradské vedení policie oznámilo, že dopadlo sedm členů neonacistické sítě zodpovědných za několik vražd a řadu násilných činů.

Naposledy tato skupina, která nepoužívala žádný oficiální název, zastřelila v dubnu před moskevským nočním klubem studenta ze Senegalu.

Po dalších pěti neonacistech policisté intenzivně pátrají. Jednoho ze členů skupiny zastřelili, když se před zatčením pokusil uprchnout.

V dubnu byl před moskevských nočním klubem zavražděn senegalský student. Vrahy policie nyní dopadla.
V dubnu byl před moskevských nočním klubem zavražděn senegalský student. Vrahy policie nyní dopadla. | Foto: Reuters

Zástupci ruských úřadů dosud v rozhovorech pro zahraniční média násilí rasistů v zemi bagatelizovali, přestože loni v Rusku došlo k jedenatřiceti vraždám s rasovým podtextem a během letošních pěti měsíců k sedmnácti.

Případy fyzického napadení černochů, Asiatů či Kavkazanů jsou běžné a mnoho postižených je z obav před dalšími problémy ani nehlásí na policii.

Putin: Rasismus nás ohrožuje

Signál k tvrdšímu postoji vyslal prezident Vladimir Putin. Xenofobii a rasismus označil za hrozbu pro ruskou národní bezpečnost a uvedl, že Rusko nebude projevy neonacistů déle tolerovat.

Řada Afričanů má v ruských městech těžký život. Bojí se útoků a často čelí slovním urážkám na ulicích a ve veřejné dopravě.

"Vždy se snažím být doma nejpozději do devíti večer. Někdy doprovázím manželku do obchodu, aby nikdo nevěděl, že jsme tam spolu. Když jdeme spolu, často slyšíme urážlivé poznámky," řekl reportérům agentury AP Gabriel Kochotfa, který pochází z Beninu.

Infobox
Autor fotografie: San Francisco Chronicle

Sdružení arabských studentů v Moskvě vydalo pro své členy doporučení, aby ve městě raději chodili jen ve skupinách, zvláště po setmění.

Terčem útoků jsou i lidé z bývalé SSSR

Ruská organizace Sova, bojující proti rasismu, tvrdí, že v zemi působí zhruba 50 tisíc aktivních neonacistů a skinheadů. Petrohradu se přezdívá "metropole skinheadů."

"Pokud je mi známo, tak jsou v Rusku sledovány více než tři stovky organizací a skupin, které lze označit za rasistické nebo neonacistické. Vyznávaji cosi, co lze nazvat doktrínou ruské ublíženosti. Mají pocit, že by se měli lépe a Rusko by mělo lepší postavení, kdyby nebylo zahraničí a cizinců. Celý svět a lidé odjinud jsou pro ně protiruští a viníci toho, proč Rusko není bohaté a není velmocí," řekl deníku Aktuálně.cz publicista zaměřený na Rusko Jan Petránek

Řáděním násilníka, který zranil sedm lidí, zasáhlo nedávno i jednu z moskevských synagog.
Řáděním násilníka, který zranil sedm lidí, zasáhlo nedávno i jednu z moskevských synagog. | Foto: Reuters

Členové skupiny zadržení tento týden v Petrohradě mají už podle policie na svědomí i dřívější vraždy občanů Arménie a Jižní Koreje. Zastřelili také antropologa Nikolaje Girenka, který články v tisku vyzýval vládu a justici k rozhodnějšímu boji proti xenofobii a rasistickým útokům.

V bytech nalezla policie zbraně

Zavraždili i dva vlastní "souvěrce," kteří byli podle nich příliš "měkcí."

Při prohlídkách bytů muži zákona nalezli nacistickou literaturu, propagandistické letáky a také množství zbraní a munice.

Zejména v Moskvě se s násilím často setkávají i lidé pocházející z Kavkazu nebo ze středoasijských republik bývalého Sovětského svazu. Těch přitom v ruské metropoli žijí statisíce. Moskva je domovem příslušníků všech ras a národností, které existovaly v bývalém SSSR.

Nejvíce šokující byl případ z roku 2004, kdy skupina mladíků nožem ubodala k smrti devítiletou dívku z Tádžikistánu.

Vladimir Putin se vyslovil proti dalšímu tolerování projevů rasismu a neonacismu v Rusku.
Vladimir Putin se vyslovil proti dalšímu tolerování projevů rasismu a neonacismu v Rusku. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Pachatelé dostali tresty odnětí svobody od jednoho a půl do pěti let, což řada Rusů kritizovala jako neadekvátní potrestání.

Znepokojení dává najevo i vedení ruské židovské komunity, neboť synagogy a židovské hřbitovy se stále častěji stávají terčem neonacistických vandalů.

Mezi obětmi násilí jsou v Moskvě často studenti školy nazvané paradoxně Univerzita přátelství národů Patrice Lumumby. V dobách komunismu zde mnoho studentů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky zlanařila ke spolupráci sovětská tajná policie KGB. Univerzitou prošla řada pozdějších komunistických vůdců a politiků třetího světa.

 

Právě se děje

Další zprávy