Hlavní obsah

V USA se zrodil nový fotbalový gigant, po 18 měsících zastiňuje velkokluby napříč soutěžemi

Major League Soccer, tedy nejprestižnější fotbalová soutěž ve Spojených státech, má u spousty evropských fanoušků pověst nepříliš špičkové ligy. Leckdo naráží na to, že slavní evropští fotbalisté sem chodí jen dohrát kariéru. Přitom se zde před 18 měsíci zrodil klub, který v mnohém předčí nejslavnější giganty. Jmenuje se Atlanta United a v prosinci po 18 měsících od svého založení už stihl vyhrál titul, návštěvností předčil evropské velkokluby a prodejem dresů se jmenovkou své opory trumfl hvězdy NHL, MLB, NBA i NFL.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Atlanta slaví titul v MLS.Video: sntv

 
Článek

Atlantě se přezdívá „Město nesplněných sportovních snů". Ne nadarmo. Největším úspěchem je zde vítězství baseballových Braves z roku 1995. Pro místní fanoušky je to však spíš frustrující skutečnost, protože v patnáctileté zlaté éře, kdy byl místní tým nepřetržitě favoritem soutěže, se jeden titul zdá být spíš neúspěchem.

Basketbaloví Hawks se radovali naposled v roce 1958. Také oni nedokázali vytěžit triumf v NBA ze slibně rozjetých sezon v pozdějších letech. Hokejový Stanley Cup se zde dosud neslavil a jen tak k tomu ani nedojde. První z místních klubů NHL zde hrál od roku 1972, jenže po osmi letech se Flames přestěhovali do Calgary, kde fungují dodnes. Pozdější Trashers, založení v roce 1999, už dnes registrujeme pod názvem Winnipeg Jets.

Foto: Jason Getz, Reuters

Hvězda Atlanty United Josef Martínez.

Jason Getz

A na titul čekají také fanoušci klubu Falcons působícího v NFL, lize amerického fotbalu. Falcons se dvakrát dostali do Super Bowlu, ani v roce 1998, ani o 18 let později, se však nedočkali triumfu. Jejich majitel však ano.

Nový klub v nové aréně

Artur Blank roku 2014 oznámil výstavbu nového stadionu, současného Mercedes-Benz Stadium, kde chtěl najít domov nejen pro fanoušky NFL, ale také pro teprve plánovaný klub MLS.

Do nové arény se vměstná přes 70 tisíc diváků. K překvapení mnohých fotbalových odborníků se tuto kapacitu daří z většiny naplnit i pro zápasy MLS. „Tento rok máme v průměru přes 55 tisíc na zápas, čímž jsme čtrnáctí mezi fotbalovými kluby na celém světě. Dostali jsme se například před Manchester City, PSG, Chelsea nebo oba milánské kluby," pochvaluje si prezident atlantských United Darren Eales. Vítězství ve finále MLS 2:0 nad Portlandem Timbers pak slavilo v ulicích přes sto tisíc příznivců.

Přestřílel Ibrahimovice a prodal nejvíc dresů

Pokud se vám s vyslovením názvu Major League Soccer vybaví jména Bořka Dočkala či Zlatana Ibrahimovice, určitě nějaké hrubé povědomí o této soutěži máte. Kdo z vás však zná Josefa Martíneze?

Právě on je teď sportovní ikonou Atlanty. 25letý venezuelský útočník totiž dokázal něco těžko uvěřitelného. Tabulku nejlepších střelců ovládl s 31 góly. O devět tref předčil druhého nejproduktivnější zakončovatele - legendárního Zlatana Ibrahimovice z LA Galaxy.

A co víc, jeho dres se v jednu chvíli stal nejprodávanějším napříč všemi soutěžemi v nabídce specializovaného portálu Fanatics.com, jak poznamenává deník Daily Mail. Hráči MLS se takový úspěch povedl vůbec poprvé. V jednu prosincovou sobotu si žádný hráč NBA, MLB, NFL ani NHL, tedy hlavních čtyř sportů v USA, neužil takový zájem o triko se svou jmenovkou jako právě Martínez. Ten potvrdil svou kvalitu i v posledním klání sezony. Gólem a asistencí mohl nastartovat obrovské oslavy, na které zrovna v Atlantě nejsou sportovní fanoušci příliš zvyklí.

Reklama