Demokraté požadují odvolání šéfa americké pošty. Měl zaměstnancům vracet peníze darované republikánům

Opoziční demokraté v americké Sněmovně reprezentantů zahájili vyšetřování šéfa federální pošty Louise DeJoye a volají po jeho okamžitém odvolání z funkce. Reagují tak na podezření, že DeJoy nahrazoval některým zaměstnancům ve své bývalé firmě příspěvky, které posílali jako soukromé osoby republikánským politikům, informoval list The Washington Post.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf federální pošty Louis DeJoy

Šéf federální pošty Louis DeJoy | Foto: Tom Williams | Zdroj: Reuters

Vyšetřování oznámila předsedkyně kontrolního výboru Sněmovny reprezentantů Carolyn Maloneyová s tím, že DeJoy zřejmě lhal, když před výborem vypovídal pod přísahou. Vyzvala rovněž správní radu americké pošty (USPS), aby jej okamžitě propustila.

Americká pošta varuje, že nejspíš nestihne doručit korespondenční hlasy během prezidentských voleb

Číst článek

List The Washington Post v neděli citoval několik nejmenovaných zaměstnanců DeJoyovy bývalé firmy, podle nichž nynější šéf pošty vyvíjel tlak na své pracovníky, aby zasílali finanční příspěvky republikánským politikům usilujícím o zvolení.

Tyto náklady jim pak údajně pokryl formou bonusu k výplatě, což je v USA porušením zákonů o financování politických kampaní. Podle Washington Post DeJoy tímto způsobem získal vliv v republikánské straně, což mu pomohlo i k dosazení do jeho současné funkce ve federální administrativě.

Podle Maloneyové chce výbor kromě těchto obvinění vyšetřit také to, zda DeJoy nelhal, když pod přísahou zákonodárcům tvrdil, že neproplácel manažerům ve své firmě příspěvky na volební kampaň současného prezidenta Donalda Trumpa.

Washington Post však má informace o těchto praktikách z let 2003 až 2014, tedy předtím, než Trump začal usilovat o Bílý dům. DeJoy svou firmu v roce 2016 prodal a odešel z ní.

Zavedl změny

DeJoy nastoupil do funkce šéfa pošty letos v květnu a jeho působení od začátku provází řada kontroverzí. Po jmenování totiž zavedl změny, které podle něj měly sloužit ke snížení nákladů této dlouhodobě prodělečné federální agentury. Jeho kroky však vedly na některých místech ke značnému prodloužení doručovacích lhůt, jinde pošta přestala chodit úplně.

Trump odmítá finanční pomoc na podporu volby poštou. Povede podle něj k podvodům s lístky

Číst článek

Vzhledem k pandemii covidu-19 se přitom očekává, že voliči v letošních prezidentských volbách zašlou rekordní počet volebních lístků korespondenčně.

Trump proti tomuto způsobu hlasování dlouhodobě brojí a navzdory názorům volebních expertů tvrdí, že povede k rozsáhlým podvodům. Otevřeně také prohlásil, že by vyšší volební účast spojená s rozšířením možnosti hlasovat poštou mohla uškodit volebním vyhlídkám republikánů. Pošta se tak dostala do středu amerických politických sporů.

Někteří demokraté následně pojali podezření, že DeJoy, který je štědrým Trumpovým dárcem, zavedl reformy cíleně, aby distanční hlasování na některých místech ztížil. Šéf pošty však tato obvinění důrazně odmítl. „Nesnažím se sabotovat volby. Uděláme vše, co je v našich silách (...), abychom doručili hlasovací lístky včas,“ prohlásil předminulý týden. Již dříve oznámil, že volební lístky bude pošta doručovat prioritně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme