Hlavní obsah

Praktici radí, jak postupovat při domácí léčbě covidu

Zvýšená teplota, suchý kašel, bolest hlavy nebo rýma a škrábání v krku. To jsou časté příznaky covidu, ale také třeba chřipky nebo jiných sezonních respiračních infekcí. Praktičtí lékaři proto radí obezřetnost a sepsali několik rad, jak by pacienti měli postupovat.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Vzhledem k tomu, že pravidla pro návštěvy lékařů, karanténu a izolaci a další doporučení související s infekcí covid-19 se za poslední dva roky nesčetněkrát překotně měnila, jsou naši pa­cienti často zmatení, jak vlastně mají při podezření na nákazu postupovat,“ uvedla jedna ze spoluautorek, praktická lékařka z Prahy Ludmila Bezdíčková.

Vedle standardního postupu, kdy mají pacienti kontaktovat svého lékaře a domluvit si s ním čas vyšetření, radí lékaři test na covid. Jedině tak se podezření vyloučí, a je jedno, jestli test provede praktik u sebe v ordinaci, nebo některé z odběrových míst. Stále platí, že všichni pojištěnci – bez ohledu na očkování – mají nárok na dva PCR testy za měsíc a jeden AG test týdně zdarma.

Třetina lidí má „covidové potíže” i čtvrt roku po nemoci

Evropa

Opodstatnění má podle lékařů test nejen kvůli zamezení šíření nákazy. U rizikových skupin umožní včas nasadit léčbu monoklonálními protilátkami, které brání těžkému průběhu nemoci. „Lidé s příznaky by neměli chodit do práce, ale sami by si měli naordinovat sociální distanci a kontaktovat svého lékaře,“ apeloval šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Při pozitivním testu je povinná 14denní izolace, kterou ukončí lékař.

Čaj a paracetamol

Většina respiračních nemocí má lehký průběh a stačí je mnohdy vyležet doma. Zásadní je po­dle lékařů odpočinek, dostatek tekutin a potraviny obsahující vitaminy a stopové prvky. Na horečku radí například paracetamol. Na kašel zas volně prodejné léky podle toho, zda jde o suchý, nebo vlhký kašel. Ideální je poradit se s lékařem. Pomoci mohou i přírodní postupy – průduškový čaj nebo sirup z cibule a cukru.

Hospitalizovaní mají teď lehčí průběh covidu

Koronavirus

Poslední rada se týká dechových cvičení. „Několikrát denně vsedě 5x za sebou hluboký nádech, po nádechu vždy zadržet dech a počítáme do pěti, poté výdech. Po této sérii se pokusíme s pusou zakrytou kapesníkem hluboce odkašlat. Celý cyklus zopakujeme ještě jednou,“ stojí v doporučení Společnosti vše­obecného lékařství. Technika slouží k provzdušnění plic a lepšímu odkašlávání. Může se při ní ale zamotat hlava nebo se objeví mžitky před očima.

Při zhoršení stavu mají volat svému lékaři či na pohotovost. Vytočit 155 je vhodné při dušnosti, bolesti na hrudi, nesnesitelných bolestech hlavy nebo kolapsu či poruše vědomí. „A hlaste podezření na infekci covid-19,“ dodávají lékaři.

Reklama

Výběr článků

Načítám