Přejít k hlavnímu obsahu
Milli Vanilli pózují s prezidentem Grammy C. Michaelem Greenem při nácviku předávání cen | Foto: Alan Light
Milli Vanilli pózují s prezidentem Grammy C. Michaelem Greenem při nácviku předávání cen | Foto: Alan Light
Jan Hamerský -

10 kontroverzních medailí za rokenrol

Máloco je tak ošidné jako pískat, kdo je lepší rocker. Hodně perné chvilky teď zažívá píárko Rock and Roll Hall of Fame v Clevelandu. Množí se jim dotazy, proč letos mezi muzejní akvizice přibyli Depeche Mode a Whitney Houston, když takoví Mötley Crüe svou vitrínku pořád nemají. Málokdo si nechal vysvětlit, že pro muzeum je rokenrol především životní styl a v širším slova smyslu populární hudba jako celek.

Naštěstí pro ně ještě horší bilanci mají „strašlivé přízraky z minulosti“, které zasedají v porotě cen Grammy, o které se aktuálně ucházejí také Ondřej Pivec a dirigent Jakub Hrůša. A protože si o žebříčcích čehokoliv myslím svoje, výběr deseti největších kontroverzí uvádím tak, jak šly po sobě.

1. Slepý José drží prst na tepu doby (1969)

Beatles vydali Bílé album, The Who Tommyho. Debutovali King Crimson, Led Zeppelin a The Stooges. Konal se Woodstock. Máloco bylo v populární hudbě tak turbulentní jako závěr 60. let. Co na to porota Grammy? Vyznamenala sobě rovného, od narození nevidomého zpěváka a kytaristu za jeho verzi Light My Fire od The Doors.

2. Kdo jsou sakra The Eagles? (1973)

Neznalost porotce Grammy neomlouvá ani v případě, když byl hit Hotel California ještě hudbou (blízké) budoucnosti. Eagles bořili zámořské žebříčky už mezi lety 1972-1973. Do top čtyřicítky vylétly songy Take It Easy, Witchy Woman, Peacefull Easy Feeling, Desperado nebo Tequila Sunrise. Přehlédnout je a jako objev roku vyhlásit britskou kapelu America bylo tudíž známkou bezpříkladného ignorantství.

3. Rok Christophera Crosse (1981)

Uplynuly sotva dva roky od chvíle, kdy The Buggles předpověděli nástup MTV. Phil Collins se vydal na veleúspěšnou sólovou dráhu, Ozzy dopsal Deník šílence, Rush si připsali na konto šesté platinové album (Moving Pictures) a debutovali Depeche Mode. Přesto Grammy ovládl tehdy i dnes neznámý folkový písničkář. Christopher Cross sklidil Grammy pro nejlepší singl, nahrávku i album.

4. Jethro Tull? Tak to je metal! (1989)

Po světě už se dobrých sedm let šířilo metalové šílenství. Vrcholná díla v roce 1988 vydali Queensrÿche (Operation: Mindcrime), Iron Maiden (Seventh Son of a Seventh Son), King Diamong (Them) a taky Metallica. Spravedlnost tehdy byla asi vážně slepá. Malý gramofon za hard & heavy album roku si toho roku odnesli Jethro Tull, asi jen proto, že Ian Anderson vzal do ruky Ibanezku. Tak jako tak se dneska Metallice i Jethro Tull tomuhle lapsu jen smějí.

5. Milli Vanilli mlčí jako hrob (1990)

Jen jednou v historii Grammy se nepředávala cena pro objev roku, a to když na Faba Morvana a Roba Pilatuse prasklo, že celá jejich show je jedno velké karaoke. Ostatní nominovaní, Indigo Girls, Neneh Cherry, Soul II Soul i Tone Lōc nechali zlatý gramofon ležet ladem.

6. Smells Like Teen Spirit? Nie, radšej Laylu! (1992)

Když Cobainova máma poprvé slyšela Smells Like Teen Spirit, řekla mu, že není připravený na to, co přijde. Očividně nebyl jediný. Porota Grammy flanelovou mánii úplně ignorovala a ověnčila vavříny starého barda Claptona.

7. Dva proti budoucnosti (2001)

Přesně před dvaceti lety Radiohead na Kid A zhudebnili úzkost z blížícího se 21. století. Současně Eminem naznačil, komu odteď patří budoucnost a prodejní žebříčky. Převaha poezie ulice se sice projevila až časem, nicméně už tehdy mimořádně úspěšné Marshall Mathers LP mohlo dostat malý gramofon. Takto vítězné album Two Against Nature vtipálci překřtili na Two Against Future. Byla to totiž mj. po dvaceti letech první nová deska, kterou natočili jazzrockoví veteráni Steely Dan.

8. Zombie si Ježíše maže na chleba (2005)

Že hip hop je taky hudba, Grammy nebraly v potaz ani po pěti letech. V roce 2005 ještě nadějný rapper Kanye West, později známý jako Yeezus, přeměnil na gramofony jen tři z osmi nominací. Asi nejvíc jeho ego ranila kategorie Album roku. V té mu to nandal čerstvý nebožtík Ray Charles, jeho popularitu oživil film s Jamiem Foxxem v hlavní roli.

Na černých nesejde (2013)

Cenu za nejlepší rapové album si kupodivu neodnesl žádný žhavý kandidát ani v roce 2013, a to se o ni ucházeli tak těžké váhy jako Drake, Kanye West a Kendrick Lamar. Vítěz, běloch Macklemore, se však zachoval přesně v duchu hesla: „Sláva vítězům, čest poraženým,“ a řekl, co si snad vyjma porotců mysleli nejspíš všichni ostatní. Že cenu si zaslouží jedině Lamarovo good kid, m.A.A.d city.

10. Papír balí kámen. Křivky přebijí #metoo (2018)

Určitě by se našly daleko oplzlejší rádiovky než ta, ve kterém se Ed Sheeran zruší jak mužik a holce na baru zpívá, že se právě zamiloval do jejích křivek. Podobné hitovky ale morálně zastaraly v roce 2017, když se oběti sexuálního násilí rozpovídaly o svých prožitcích a myšlenkách na sebevraždu. Byli mezi nimi Lady Gaga a Ke$ha, taktéž nominované na nejlepší popový výkon roku.

Přestřelila porota hodně? Chybí ve výběru vítěz, který jinak nestojí za řeč? Pomozte diskuzi pod článkem vyrůst.

Tagy top 10 hudební ceny

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY