Česká armáda se zbavuje legendárních sovětských pušek dragunov

Pušky dragunov sovětské výroby bývají označovány za světově nejoblíbenější „odstřelovačky“. Ačkoli do kategorie těchto zbraní technicky nespadají, díky své přesnosti a jednoduchosti stále skutečně slouží v desítkách armád dodnes. Češi je vyřazují letos.

Česká armáda oznámila, že přezbrojuje pušky pro přesnou palbu a místo zastaralých dragunovů pořizuje české pušky CZ BREN 2 PPS. Je to však také příležitost připomenout si dlouhou historii těchto více než 50 let starých pušek, které se staly tak populárními po celém světě.

Stejně jako útočná puška kalašnikov byl i dragunov (Snajperskaja vintovka Dragunova – SVD) pojmenován po svém vynálezci. Ačkoli byla obecně klasifikována jako odstřelovačská zbraň, měla zvýšit účinný dostřel motostřeleckého oddílu sovětské armády na 600 metrů, čímž se prodloužil 400metrový dosah pušky AK 47, uvádí server Russia Beyond.

POUŽITELNÁ I PRO NEZKUŠENÉ

Její tvůrci museli se řídili dvěma požadavky. Zbraň musela mít vysokou přesnost, ale zároveň musela být dostatečně spolehlivá a odolná pro polní podmínky. Nebyla určena pro profesionální ostrostřelce, ale pro osmnáctileté brance, kteří právě vyšli ze školy, a proto musela být poloautomatická, nabízet slušnou rychlost střelby a snadno se používat.

Soutěž o návrh vyhrál Jevgenij Dragunov, specialista na sportovní zbraně pocházející z dlouhého rodu zbrojířů, který porazil model Michaila Kalašnikova založený na AK 47. Zbraň SVD byla jednou z prvních účelových odstřelovačských zbraní, která obsahovala revoluční prvky, jako je pažba sportovní pušky s pistolovou rukojetí, odnímatelná lícnice, optický zaměřovač PSO-1 s postranními stupnicemi pro nastavení vzdálenosti a výšky a výsuvné stínítko a světelný filtr. A jako pěchotní zbraň byla puška dodávána také s bajonetem.  

Kromě vysoké přesnosti se puška pyšnila lehkou a kompaktní konstrukcí, byla schopna poloautomatické střelby a dobře fungovala v jakýchkoli klimatických podmínkách.

V porovnání s běžnými odstřelovačskými puškami, které zvládaly pět mířených výstřelů za minutu, mohla SVD vystřelit až šestkrát více. Používala speciálně vyrobené střely s ocelovým jádrem, ale dokázala pojmout celou řadu sovětských/ruských nábojů 7,62×54 mm. Celkově se jednalo o špičkový produkt s odpovídající pověstí.

AMERIČAN S NÍ ODRAZIL ÚTOK TÁLIBŮ

Její vývoj probíhal od roku 1958 a standardní výbavou sovětské armády se stala v roce 1963. Web Special Ops píše, že ji převzaly také ostatní armády Varšavské smlouvy a okopírovali ji čínští, egyptští, iráčtí a jugoslávští výrobci.

Dragunovy podle webu Guns Holsters and Gear používalo nejméně 30 různých zemí světa. Přestože Spojené státy nikdy oficiálně nepoužívaly pušku SVD Dragunov, tak právě jednu z těchto zbraní použil v říjnu 2009 seržant Clinton L. Romesha, aby pomohl odrazit asi 400 nepřátelských bojovníků v afghánské provincii Núristán.

S puškou dragunov afghánské armády zneškodnil americký voják talibanské kulometné hnízdo a odstřelovače. Stejnou zbraní pak zlikvidoval další tři bojovníky, kteří pronikli do obranných pozic Američanů. Za své činy byl zmíněný voják oceněn Medailí cti.

I přestože byla puška Dragunov poprvé do výzbroje zařazena v 60. letech minulého století, neustále se upravuje a prodává dodnes. Jak informoval web India Times, ještě loni společnost Kalašnikov, která dragunovy vyrábí, nabídla indické armádě modernizaci jejích pušek z 90. let.

Zdroj: rbth.com, IndiaTimes.com, SpecialOps.org, GunsHolstersandGear.com