Jed na hraboše otrávil na Opavsku čápy bílé

Opavsko, 22. srpna 2019. Nejhorší obavy ornitologů a ochránců přírody se potvrdily. Dva čápi bílí na Opavsku zahynuli po otravě fosfidem zinku, který je účinnou látkou jedu na hraboše Stutox II. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody poté, co otravu potvrdil Státní veterinární ústav v Olomouci.

„Prokázaná otrava čápů na Opavsku potvrzuje, že fosfid zinku není žádný „bezpečný jed“. Po několika desítkách otrávených zajíců na jižní Moravě tu máme důkaz, že fosfid zinku zabíjí i zvířata, která se hraboši živí. Právě čápi totiž místa s větším výskytem hrabošů vyhledávají a polykají je vcelku. Snadno tak mohou dostat smrtelnou dávku jedu,“ říká Zdeněk Vermouzek,  ředitel České společnosti ornitologické.

Analýza u mrtvého čápa potvrdila otravu jedem na hraboše. Foto: ČSOP Bartošovice

Informaci o dvou mrtvých čápech dostali v Záchranné stanici v Bartošovicích 14. srpna. Kadavery poslali na analýzu do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. „Nyní jsme obdrželi výsledky vyšetření. Vyplývá z něj jednoznačně, že čápi byli otráveni. V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně Stutoxu II,“ vysvětluje Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích.

Plošná aplikace jedu na hraboše zakázaná

Povolení k plošné aplikaci jedu Stutox II vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v pondělí 5. srpna, v pátek ho ministr zemědělství Miroslav Toman pozastavil a v pondělí 12. srpna jeho pozastavení potvrdil. Zemědělci nyní mohou jed aplikovat pouze do nor. „Zjištění o otravě čápů ukazuje, že aplikace Stutoxu na povrch půdy je skutečně nebezpečná a je správné, že není povolená. Problémy zemědělství musíme řešit komplexní změnou přístupu ke krajině, ne se snažit zachránit zisky ve zdevastované krajině za jakoukoli cenu,“ upozorňuje Vermouzek.

čáp ulovil hraboše
Čápi se nyní shromažďují na polích, aby se připravili na odlet na jih. Živí se především hraboši. Foto: Jiří Bohdal

Víte o ptácích s podezřením na otravu?

Ornitologové i nadále apelují na veřejnost, aby si více všímala, co se v krajině děje. Pokud zjistíte, že na poli leží granule jedu nebo tam jsou uhynulí živočichové, pošlete informaci na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz.

Zároveň prosíme o vkládání případů nalezených ptáků do naší databáze birds.cz, bližší informace o možných otravách přivítáme také na našem mailu cso@birdlife.cz.

 

Petice za krajinu

banner Petice Vraťme život do krajiny

Česká společnost ornitologická dlouhodobě upozorňuje, že kvůli intenzivnímu zemědělství mizí z České republiky polní ptáci, zhoršuje se kvalita půdy a povrchové i podzemní vody jsou znečištěné pesticidy. Prostřednictvím petice https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/ apeluje na ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby se zasadil o zdravé zemědělství a pestrou krajinu. Petici podepsalo už téměř 50 tisíc lidí v elektronické a papírové podobě.


Plošná aplikace jedu na hraboše se ruší. Odborníci se shodli na povolení pouze do hraboších nor

Zemědělci budou plošně trávit hraboše. Zahynout mohou sovy, dravci i čápi