Předseda senátu NSS Tomáš Langášek Foto: Jan Symon

Langášek či Uhl. Kyselova komise vyslechla další kandidáty na ústavní soudce

Poradní panel prezidenta republiky pro výběr ústavních soudců v čele s Janem Kyselou vyslechl další kandidáty na ústavní soudce. Jde o soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Tomáše Langáška, advokáta Pavla Uhla a úředníka Martina Smolka. Informaci, kterou jako první přinesly Hospodářské noviny, potvrdili České justici Pavel Uhl a Tomáš Langášek.

Ohledně otázky, kdo nahradí čtyři ústavní soudce, kterým v letošním roce skončí jejich mandát, je o něco jasněji. Na začátku prosince totiž konzultační „Kyselův panel“ pro výběr ústavních soudců vyslechl další tři možné kandidáty: soudce NSS Tomáše Langáška, advokáta Pavla Uhla a vrchního ředitele sekce Ministerstva zahraničních věcí Martina Smolka. V Senátu již leží nominace advokáta Milana Hulmáka, který by měl, pokud s tím senátoři vysloví souhlas, nahradit v lednu končícího ústavního soudce Jiřího Zemánka.

Jméno Pavla Uhla není žádným překvapením. Že si ho panel „předvolá“ bylo pravděpodobné, neboť i tak odůvodnila svoji rezignaci na členství v něm někdejší ombudsmanka Anna Šabatová, Uhlova matka.

Uhl vystudoval jak Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, tak politologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Na pražských právech, konkrétně katedře ústavního práva, také přednáší. Jako advokát působí v týmu Advokátní kanceláře Hlaváček, Krampera, kterou v roce 1992 spoluzakládal někdejší předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Pavel Uhl rozhodně patří mezi nepřehlédnutelné postavy české advokacie. Nejen proto, že v roce 2013 před Ústavním soudem úspěšně zastupoval skupinu senátorů, která napadla tzv. přísudkovou vyhlášku Ministerstva spravedlnosti, což mu dodnes někteří jeho kolegové z advokacie samozřejmě nemohou zapomenout.

Pavel Uhl Foto: AK Hlaváček & Krampera

Nepřijatelná svobodomyslnost

Zastupoval například pro někoho aktivisty, pro jiného nelegální squattery z „autonomního sociálního centra Klinika“. „Jádrem negativního vztahu ke Klinice je svobodomyslnost, která je pro některé lidi prostě nepřijatelná,“ komentoval to tehdy v médiích Uhl.

Obhajoval i demonstranty z iniciativy „Limity jsme my“, kteří pořádají pravidelné tzv. Klimakempy, při nichž vstupují do uzavřených dobývacích prostorů a obsazují těžební stroje. Obhajobu vedl i v případu, policií pojmenovaného Fénix. V něm mělo jít o přípravu teroristického útoku na vlak, který policie za pomoci agentů odhalila v českém anarchistickém prostředí. Případ však dodnes – i díky aktivní Uhlově obhajobě – vzbuzuje spíše otazníky ohledně postupu policie a státního zastupitelství. Přesto Uhla na ústavního soudce nominovala Unie státních zástupců či Nejvyšší státní zastupitelství.

Je tu však i „jiný“ Uhl. Ten, který zastupuje společnost Sazka, za pražský magistrát čelí „zeleným aktivistům“ a jejich námitkám proti pražskému okruhu či paralelní dráze pražského letiště. Před Ústavním soudem také úspěšně zastupoval obce Rokytnice nad Jizerou a Pec pod Sněžkou v jejich sporu o územní plány, respektive rozsahu práva na samosprávu.

Uhl také spolupracuje dlouhodobě se společností Člověk v tísni a je členem správní rady Transparency International.

Nejen někteří advokáti vidí rudě, když se zmíní Uhlovo jméno. Všichni tři předsedové NSS podle informací České justice uvažovali o tom, že by Uhl byl dobrým soudcem. Záměr ovšem vždy narazil mezi samotnými soudci.

Otvírač Langášek

Soudce NSS Tomáš Langášek na rozdíl od Pavla Uhla takové emoce v justičním prostředí nebudí. Letos čerstvý padesátník, moravský katolík a otec pěti synů je všeobecně považován za právnickou špičku. Langášek je v dobrém slova smyslu odchovanec brněnské „haly A i B“: než se stal soudcem NSS působil na Ústavním soudu jako generální sekretář.

Že to u Langáška s mediální konzervativní nálepkou není tak jednoduché ukazuje i to, že v době pandemických opatření patřil na NSS mezi tzv. otvírače. V době všeobecného strachu a „zavíračství“ na jaře 2020 označil jím vedený volební senát odložení doplňovacích senátních voleb na Teplicku vládou za nicotný akt s tím, že chránit je třeba nejen zdraví, ale i právní stát. 

Jím vedený senát také zrušil covidové opatření, které zakazovalo maloobchodní prodej, neboť zákon umožňoval pouze jeho omezení. „To i můj osmiletý syn velmi dobře ví, že je podstatný rozdíl v tom, má-li Minecraft jenom omezen na hodinu týdně, nebo ho má zakázán,“ komentoval to Langášek v rozhovoru pro Českou justici.

Na NSS je předsedou volebního senátu a kárného „soudcovského“ senátu, pravděpodobně jednoho vůbec z nejpřísnějších, co se kárných opatření týče.

To jméno Martina Smolka překvapením je. Nezískal totiž žádnou nominaci z Kanceláří prezidenta oslovených institucí, ani nebyl v dosavadních diskusích a debatách zmiňován. S Uhlem a Langáškem však má Smolka spojovat to, že všechna tři jména již měl předběžně odkývat před slyšením u Kyselovy komise prezident Pavel. Vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem Evropské unie a vrchního ředitele sekce konzulární Ministerstva zahraničí Smolka tak možná vybral jako prvního z kandidátů sám prezident Pavel.

Petr Dimun