Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vláda prohrála Koloděje

Česko

Soud rozhodl o navrácení barokního zámku restituentovi. Právníci státu se nevzdávají

PRAHA Stát musí vrátit barokní zámek v Kolodějích restituentovi Vítězslavu Kumperovi, vnukovi posledního majitele. Včera dopoledne o tom rozhodl odvolací Městský soud v Praze.

Právníci zastupující stát se ale ještě nevzdávají, zvažují dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá žádný odkladný účinek. Vláda se proto musí vystěhovat a na zasedání v Kolodějích se již nesejde.

O dalším využití památky lze v této chvíli zatím pouze spekulovat. „Můj klient je samozřejmě rád. Po osmnácti letech snažení je to hezký úspěch. Rozhodnutí je podle něj také dokladem nezávislosti české justice,“ řekl včera advokát restituenta Tomáš Chlost.

Naproti tomu představitelé úřadu vlády nebyli včera příliš připraveni výrok soudu komentovat. „Dokud neobdržíme písemné vyhotovení rozsudku, nemůžeme v této věci nic podnikat,“ uvedla zastupující šéfa úřadu vlády Blanka Vysloužilová.

Mluvčí vlády Jana Bartošová nebyla o nic sdílnější. „Úřad vlády respektuje rozhodnutí soudu. Vyčerpali jsme řádné opravné prostředky, tak jak nám ukládá zákon. O dalším postupu rozhodne vedoucí úřadu vlády, který tak učiní až po obdržení písemného vyhotovení rozsudku,“ uvedla ve svém prohlášení Bartošová.

Při soudních jednáních všech instancí hájil stát Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho mluvčí Jana Rennerová včera připustila možnost „dalších právních kroků“.

„Podle naší právničky, která byla u soudu, odůvodnění rozsudku umožňuje pravděpodobně ještě možnost dovolání. Bližší informace ale zatím nemám k dispozici. Samozřejmě bude záležet na rozhodnutí úřadu vlády,“ sdělila včera Rennerová.

O tom, že případné další právní kroky by byly pravděpodobně plýtváním časem, svědčí fakt, že ministři Topolánkovy vlády kolodějský zámek příliš nevyužívají. Současná vláda v budově zasedala pouze třikrát. V září a říjnu 2006 a v březnu loňského roku. „Pro akce reprezentativního charakteru máme k dispozici například Lichtenštejnský či Hrzánský palác,“ upozornil Týden.cz Jiří Hrbek z tiskového odboru úřadu vlády.

Spor o zámek Koloděje a další pozemky a budovy včetně zámecké obory probíhají již řadu let. O vrácení majetku požádal Vítězslav Kumpera již v roce 1991. Stát zabavil zámek a další budovy i pozemky v roce 1948 jeho dědovi Antonínu Kumperovi podle takzvaných Benešových dekretů. Ty však měly podle soudu sloužit k potrestání lidí, kteří kolaborovali s nacistickým režimem. Kumpera ale již v roce 1945 dostal osvědčení o národní spolehlivosti. „To znamená víc než pozdější tendenční prohlášení v době nesvobody po roce 1948,“ uvedl odvolací senát a potvrdil lednový verdikt Obvodního soudu v Praze 9. Zástupci státu u soudu argumentovali tím, že Kumpera požádal o vrácení majetku po uplynutí lhůty. Soudy však rozhodly, že kvůli zneužití dekretů je možné postupovat na základě zákona o půdě. Tam je lhůta delší.

***

„Po osmnácti letech snažení je to hezký úspěch. Rozhodnutí je dokladem nezávislosti české justice.“

„Podle naší právničky odůvodnění rozsudku umožňuje pravděpodobně ještě možnost dovolání.“

Autor: