Převedený majetek v sobě zahrnuje všechny předměty v prostorách i depozitářích zámku, od nábytku přes koberce, sošky, ubrusy, přehozy, porcelán až po křišťálové lustry a další osvětlení. "Veškerý movitý majetek v celkovém počtu 4989 předmětů je zapsán jako kulturní památka. Jeho celková účetní hodnota je téměř 263,6 milionu korun," poznamenala Rennerová.

Doposud vlastnil inventář zámku Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a to od roku 2003. Národní památkový ústav je ale podle Rennerové daleko vhodnějším majitelem. "Tato státní organizace ví přesně jak s majetkem nakládat a má také ve svém rozpočtu finance určené na opravu a udržování historických sbírek v dobrém stavu," vysvětlila Rennerová. Majitelem samotného objektu zámku je město Zlín, které budovu vlastní od roku 1947.

Zámek Lešná byl původně majetkem rakouského šlechtického rodu Sailernů. Původní objekt zámku nechal v letech 1804 - 1810 postavit hrabě Josef Jan ze Sailernu, dnešní podoba zámku je pak dílem Františka Sailerna, který nechal původní zámek zbourat a na jeho místě v letech 1887-1894 nechal postavit nový secesní zámek podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Posledním majitelem z rodu Sailernů byl Josef, syn Františka Sailerna, který se zabýval přírodními vědami, zejména pak ornitologií a vytvořil zde přírodopisné zámecké muzeum. V zámeckém parku pak byla v roce 1929 Josefem Sailernem založena zoologická zahrada, kterou hrabě průběžně rozšiřoval o zvířata, která přivezl ze svých cest. Po roce 1945 byl Sailernům zámek zkonfiskován.

K nejkrásnějším prostorám zámku patří vstupní hala, která je obložena dřevem, rovněž všechny obrazy v ní jsou dřevěné, jedná se o takzvané dřevořezby z jednoho kusu dřeva. V prvním poschodí se pak nachází sál předků s velkým krbem a galerií portrétů příslušníků rodu, který je v současné době využíván i jako obřadní síň. K dalším významným prostorám zámku patří kulečníkový sál, knihovna, jídelna, dámský salon a sál kuriozit. Velké množství unikátních a historicky cenných sbírkových předmětů se nachází prakticky ve všech prostorách zámku. Sbírka, kterou Sailernové shromáždili na svých cestách po světě, obsahuje například japonský a čínský porcelán, sošky z ebenu, slonoviny, antické vykopávky, truhlice ze santalového dřeva a řadu dalších uměleckých předmětů.