ČÍST ČI NEČÍST? Všeobecné soutěžní podmínky a Všeobecné podmínky ke smlouvě o účasti na hazardních hrách

23.8.2023, Jana Šatánková

Již dříve jsme zmiňovali významnost znalosti herních plánů u jednotlivých her. Četli jste ale i Všeobecné podmínky?
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku (9).jpg

Může se zdát, se jedná o nadbytečný dokument, kterým není třeba se zatěžovat – opak je ale pravdou. Právě tam najdete informace o tom, k čemu se u provozovatele zavazujete a jaká práva Vám naopak vyplývají.

Každý provozovatel hazardních her má své vlastní podmínky a dohledat je lze na jejich webových stránkách či do nich nahlédnout přímo v kamenných provozovnách.

Pojďme se ale podívat na něco, co není dle zákona přímo hazardní hrou, a to Spotřebitelské soutěže. Od roku 2017 se spotřebitelské soutěže vyloučily z hazardních her, neznamená to ale, že bychom se před nimi neměli mít na pozoru. Psali jsme již o Trháku nebo Účtenkovce. Aktuálním tématem je ale jiná spotřebitelská soutěž, a to soutěž o milion dolarů. Zvedla se velká mediální vlna doprovázená černými kartičkami.

Přinášíme pár základních bodů, o které jste přeskočením čtení podmínek mohli přijít.

  • Na výhru se vztahuje daň 15 % (to znamená, že výsledná částka je v dolarech 850 000 $  a stejně jako u kryptoměn se cena od případné výhry může dle aktuálního kurzu měnit)
  • Je určena pro osoby všech věkových kategorií s podmínkou toho, že nezletilé osoby se musí účastnit za doprovodu svého zákonného zástupce a s podepsaným papírovým potvrzením o souhlasu s účastí ve hře.
  • Karta musí pocházet z kina, do kterého si vstupenku účastník zakoupí sám či je lístkem obdarován. Je potřeba vstupenku uchovat a v případě výhry tak prokázat svou účast na filmovém představení  (tj. to, že mám zprostředkovanou kartu bez zakoupené vstupenky, ze mě nedělá soutěžícího)
  • Účastník nesmí být ve vztahu k pořadateli či spřízněnci, a to ani osobou blízkou. Vyloučeni jsou rovněž lidé, kteří mají přístup k informacím, které jsou jinak neveřejné.
  • Na rozluštění šifry nesmí být využito umělé inteligence ani robotů či podobných technologií.
  • Omezený je jak počet karet, tak časové možnosti ověřování karty či zadávání kódu. Neví se však, jak dlouho by měla hra trvat. Na vložení kódu do trezoru je pouze jeden pokus. Po zadání kódu a vyčerpání tak svého pokusu již soutěž nelze vyhrát.
  • Distribuce karet v kinech je v kompetenci jednotlivých kin – a tak se může stát, že k zakoupené vstupence na promítání filmu kartu účastník nedostane a nelze ji po kinu ani vymáhat.
  • V případě nevhodného chování či jeho náznaku je ostraha oprávněna zamezit účasti na hře.
  • Výherce se ZAVAZUJE k pořízení zvukových či audiovizuálních záznamů i po skončení soutěže a to tak, že na ně vzniká neodvolatelná licence k nakládání. Výherce je POVINEN kdykoli poskytnout interview. Dává rovněž SVOLENÍ s označováním na sociálních sítích a taktéž k využívání jeho vlastních sociálních sítí ke vkládání obsahu, který se týká soutěže. Pokud výherce vyjádří nesouhlas, částka nebude vyplacena či bude povinností ji navrátit.
  • Hra může být kdykoli ukončena. A stejně tak může kdykoli dojít k aktualizaci všeobecných podmínek.
  • Na výhru nevzniká právní nárok ani nemůže být vymáhána soudně.
  • Pokud správně zadáte do trezoru kód a tím ho otevřete, do 24 hodin musíte vysvětlit, jak přesně jste na kód přišli. Vámi popsaný postup se musí přesně shodovat s postupem, který je uložen u notáře.

I zde je důležité přemýšlet nad finančním vkladem, který do účasti na hře vkládáte – nakládat s ním z vlastních zdrojů, které vás neohrožují v běžném životě. A stejně tak s časovou dotací, kterou hře věnujete.

Jedná se o soutěž, kde rozhoduje náhoda či schopnost splnit daný úkol. Neubírá to ale na tom, že i zde lze vidět jisté podobnosti s hazardním hraním. Ani tady proto neopomíjejte čtení obchodních podmínek - snadno se totiž může stát, že na výhru vlastně ani nemusíte dosáhnout.