24.4.2024 | Svátek má Jiří


ŠAMANOVO DOUPĚ: Není čas na demokracii?

27.11.2021

Kdyby každý důchodce dostal za očkování zaplaceno třeba blbou tisícovku, to byste viděli, jak by byla očkovací centra zaplněna! 

Nejprve musím vyslovit omluvu. Minule jsem olodyhoval nastávajícího ministra zdravotnictví Vladimíra Válka hlavně za to, že neví, jaká jiná protikoronavirová opatření navrhnout než ta, co už existují. Tak ta lodyha tady jsem já, protože právě ve středu, kdy můj článek vyšel, předstoupila celá pětka se svými návrhy.

Kritizoval jsem nastupující vládu, že neřekne, co jsme chtěli slyšet, ale oni to neřekli dříve, než se v tom sami nesjednotili – koalice vedle koalice, partaj vedle partaje, a taky každá partaj uvnitř své partaje. Což bylo dobře! Mnohem lepší, než co předváděli Babišovi ministři, kteří do médií přinášeli všelijaké nápady dříve, než se na nich dohodla celá vláda, a působili tak zmatek. Takže se, sám jako usvědčená lodyha, musím Vladimíru Válkovi omluvit.

Samozřejmě, že nová vláda nemůže zavádět nějaké velké změny oproti pravidlům, která platila ještě ve středu. Přesto však můžeme my všichni podle Válka „udělat velmi mnoho, aby se situace zlepšila“ – a to snížit své sociální kontakty. Obecně Fialovci apelují na občanskou zodpovědnost. K tomu patří i závazek netlačit občany do povinného očkování a do sytému vrátit testování. Vládnoucí premiér Babiš za to pětku hned ve středu ve svém stranickém tisku zkritizoval:

„Budoucí vládní koalice… na jednu stranu říká, že podporuje očkování. Na druhou stranu chce dělat kroky, které sníží motivaci nechat se očkovat, a nesouhlasí s povinností očkování ani pro rizikové skupiny.“

Zde ale dochází k fatálnímu nedorozumění! Rušit PCR testy bylo ze strany stávající vlády účinným bičem na vzpurné nebo váhající občany. (Po tom, co kvůli volbám nejméně na měsíc „vypnula“ covid. Ale to jsme v různé míře nakonec udělali všichni.) Jako bič to zafungovalo dobře, avšak přitom to znamenalo oslepit hygieniky a zdravotnické statistiky, kteří tak nebudou schopni vidět dopředu! Vůbec tahle vláda řídí zemi, jak by nikdy nemohl řídit auto ani ten nejhorší a nejtupější řidič začátečník. Když před sebou uvidí značku Pozor, zatáčka (pro Slováky a rozhlasové pamětníky Pozor, zákruta!), tak nezpomalí, ale řekne si: Až tam dojedeme, pak uvidíme. Až když auto letí do propasti, tak se začíná rozhodovat, co by se mělo dělat. Když je propast dost hluboká, tak mu dojde, že by měl zatáhnout za záchranný padák. Kterému ale taky trvá nějakou dobu, než se rozevře. A aby se ve svém rozhodování nenechal rušit, nedívá se do zpětného zrcátka. A pro sichr ještě postříká přední sklo – a neprůhlednou pěnu nesetře stěrači.

Koaliční pětka ke známým třem R (Rozestupy, Roušky/Respirátory, Ruce) přidala ještě čtvrté – Rozum. No nevím, jestli dnes mají čistý rozum nejen odpírači očkování, ale i my, co jsme se sami nechali očkovat a očkování podporujeme.

Kromě spoléhání na zdravý rozum (ke kterému odpírače často přivede až smrt na covid v rodině) a vrácení PCR testů do oběhu je už jediný závažný rozdíl mezi oběma vládami. A to v nahlížení na povinné očkování. Nastupující vláda by ráda viděla, aby se k němu v jednotlivých profesních skupinách vyjádřily jejich komory nebo odborové organizace. Jsem toho mínění, že i dle platných zákonů může zaměstnavatel dokončené očkování považovat za kvalifikační předpoklad k vykonávání profese. Už jsme si zvykli, že na benzinových pumpách, v divadlech, v dopravních prostředcích, ve zdravotnických zařízeních, v zaměstnání a dokonce už ani v hospodách se nesmí kouřit. Aby nebyli pasivním kouřením ohroženi spoluobčané. Dnes tam nosíme respirátory. A stejně jako řidič MHD nesmí kouřit, měl by být i očkován. (Trochu do toho hází vidle nedostatek řidičů. A policajtů. A zdravotních sester. A…)

Chápu i to, že se to dotčeným profesím, tedy konkrétním profesionálům nemusí líbit. A to od okamžiku, kdy Andrej Babiš vyhlásil záměr povinně očkovat také občany starší šedesáti let. Případně i padesáti. Kterým jsem i já. Ačkoliv jsem propagátor očkování, sám jsem dvakrát očkován a ke třetímu očkování jsem zaregistrován v nejbližším možném termínu. (Tady chválím pětikoalici, že hodlá uznávat platnost očkování po šest měsíců – což s možností nechat se naočkovat po pěti měsících vytváří vítaný měsíční časový airbag, který jinak současný systém registrace neumí řešit.) I přesto se ve mně zvedla vlna odporu proti takovému „musu“. A jak by asi reagovali militantní anticovidáři? Jo, vím, dělají to tak i jiné vlády v jiných zemích. Ale opravdu chceme, aby také jako v jiných zemích – od Belgie až po Šalamounovy ostrovy – hořela i u nás policejní auta, služebny, byly rabovány obchody a muselo zasahovat vojsko? Chceme, aby slovní ataky přerostly v lynčování lékařů???

A krom toho – vázat povinné očkování na datum narození je kravininum. Má to určitě své oprávnění u novorozenců. A oporu v zákoně! Ale tam stačí, aby rodiče zaplatili pokutu, tuším 10 tisíc korun, a nikdo jim dítě nemůže nechat naočkovat. Nanejvýš je nevezmou ve školce. Ano, podmínkou přijetí do Domova slunného podzimu může být ukončené očkování. Ale paušálně asi nikoho k očkování nedonutíte. To by totiž nebylo povinné očkování, ale nucené očkování! Jenže je to nevynutitelné. Pokud se tedy nezmění zákony, možná i ústava.

Ano, jeden nezachycený slovenský politik prohlásil: Teď není čas na demokracii. Docela to mnou otřáslo.

Poslyšte, vždyť přece existují pozitivní poňouknutí. Kdyby každý důchodce dostal za očkování zaplaceno třeba blbou tisícovku, nebo, ať nežeru, i pětitisícovku, to byste viděli, jak by byla očkovací centra zaplněna! Ostatně, nejen důchodci. V jedněch minulých volbách stačila k vítězství ČSSD ve volbách pouhá odpuštěná třicetikoruna u lékaře!

Zatím znovu, jak je už nechvalným zvykem této vlády, došlo v klopené namrzlé zatáčce k prudkému dupnutí na brzdu. Nastupující vláda s tímhle způsobem řízení nesouhlasí, ale protože už stejně plachtíme do propasti, tak narychlo vyhlášený nouzový stav, který má trvat do 25. prosince 23.59, nehodlá rušit. Pokud tedy bude vůbec do Vánoc jmenována! Pětikoalice nechce končící vládě kazit její snahu ani ve Sněmovně.

Spekuluje se, jaké jméno z nové vlády chtěl Miloš Zeman nechat přejet vlakem. Každému vychází, že by to nejspíš měl být pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský. Jenže minule jsem už napsal, že zde nejde ani tak o osobu, jako o partaj, která přímo neprýští láskou k Izraeli. Takže pokud chce pan prezident překvapit, dodržet svoje slovo a neztratit tvář, pak mu navrhuji nové jméno a jiný ministerský post, který by měl „vetovat“. Měl by to být bývalý budoucí ministr průmyslu a obchodu kyperský fotovoltaický baron Věslav Michalik (STAN), který odstoupil ještě dříve, než nastoupil. (Podobně jako jeho skorojmenovec, téměř ministr pro legislativu Jakub Michálek (Piráti), který ale odstoupil kvůli pirátskému slibu nehromadit funkce.)

Ale to by mě pan prezident opravdu překvapil, kdyby původně měl na mysli Michalika! Jenže Miloš Zeman se nám znovu přesunul do nemocnice. A země je v havarijním stavu, nebo spíše havarijních stavech. Navíc po Indíře přichází z jihu Afriky nová Mandela se zatím ne zcela prozkoumanými vlastnostmi. Naštěstí nám ještě zbývá nějaký čas na demokracii. A tu by Zeman neměl otálet a měl by jmenovat novou vládu neprodleně a bez vopičárniček!

Aby se konečně mohla začít historicky znemožňovat sama.

Psáno, varováno a doporučováno v Praze na Lužinách v pátek 26.11.2021 v 11.55 hod.

P.S. 12.00 hod. Prezident Miloš Zeman jmenuje Petra Fialu premiérem v neděli. Pětikoalice „je připravena převzít vládu k 16. prosinci“. Podle Fialy: „Jakýkoli posun za polovinu prosince by byl nedobrou zprávou.“

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.