Udržení klidu za každou cenu nemusí být tím pravým cílem

11.3.2024, Helena Zíková

Už nesnesu další konflikt… Možná by bylo lepší mlčet… Ty nekonečné hádky mě tak zmáhají… A co když se zase naštve? I takové myšlenky se mnohdy honí hlavou blízkým hazardních hráčů.
Helča (6).jpg

V situaci, kdy se váš blízký člověk potýká se závislostí na hazardním hraní nebo když máte podezření, že blízké osobě začíná hazard přerůstat přes hlavu, je přirozené zažívat pocity nejistoty. Může se dostavit i pocit, že se vaše cesty rozcházejí, i když je možné, že to tak nemusí být. V této situaci je důležité nebát se s blízkým člověkem mluvit. Více o komunikaci na téma hazardního hraní, jsme napsali v tomto článku. Pokud vám připadá, že partnerova slova se shodují s vašimi, ale on v realitě dělá něco jiného, je v pořádku upozornit na to a porovnat, co říká slovy s tím, co se děje ve skutečnosti. Je v pořádku uvědomit si, že se ve vztahu cítíte nejistě a vnášet toto téma do rozhovorů. Je ale možné, že když jeden poukáže na nejasnosti v chování partnera, může se setkat s pobouřenou reakcí. Snadno se pak stane, že člověk raději mlčí a tento nesoulad vědomě ignoruje, aby zachoval v domácnosti klid.

Pak člověka může napadat:

-       na všechno reaguje tak podrážděně… možná by bylo lepší mlčet…

-       ty nekonečné hádky mě tak zmáhají…

-       už nesnesu další konflikt… 

Čelit konfliktu může být občas náročné. Někdy je to ale jediný způsob, jak nepříjemnou situaci začít řešit. V takových případech je dobré udržet co největší klid, nenechat se zastrašit podrážděným chováním a třeba si informaci, kterou nám partner sděluje, ověřit – například pokud jde o úbytek financí. Pokud se obdržené informace neshodují, je v pořádku nenechat se zastrašit obavami z nepříjemné situace a na nesoulad poukázat.  Neznamená to, že každý nevyjasněný výdaj musí naznačovat problémy, ale pokud jde o hazardní hráčství, je obezřetnost na místě.

Mnozí hazardní hráči mohou mít sklony ke lhaní a k manipulativnímu chování. Neznamená to, že každý, kdo si občas zahraje, musí nutně být notorický lhář. Faktem ovšem zůstává, že sklony ke lžím, omlouvání svého změněného chování různými způsoby a ztráta kontroly nad svým chováním, bývá průvodní jev vznikající závislosti.

V souvislosti s hazardním hraním bývají častými znaky změny v chování – většinou se jedná o podrážděnost, nedostatek času na rodinu (v porovnání s dřívější dobou) nebo různě omlouvaný úbytek financí. Když pak člověk na některou takovou změnu upozorní, hráč může jednat podrážděně a pro blízkou osobu je mnohdy snadnější raději mlčet než se postavit za sebe.

Přitom obavy z negativních pocitů ze strany partnera jsou přirozené a je v pořádku zažívat pocit, že by jeden snad nejraději utekl – na druhou stranu, člověk nemůže utíkat věčně.

Naopak může být pro jednotlivce nebo i pro vzájemný vztah mezi lidmi posilující, když se osoba dokáže postavit za sebe a nenechá se odradit obavou z nepříjemné situace.

Nemá smysl zavírat oči před skutečností, která není taková, jakou by si člověk přál.

Pokud třeba i vy tápete, můžete se nám ozvat na linku pomoci pro hráče hazardních her a jejich blízké 777477877 (denně 8:00-16:30) nebo do chatu (po-pá 8:00-16:30). Můžete se nám ozvat i v případě, kdy třeba nebudete vědět úplně přesně co říci. I pouhý rozhovor bez konkrétní otázky může vnést světlo do nevyjasněných otázek. A kdo ví, třeba pročištění vzduchu prospěje i vašemu soužití s blízkými.