Lidé, kteří při poslechu určité hudby pociťují zimnici, husí kůži či pocit chladu na těle, mají jedinečný mozek

Stává se vám, že se k vám při poslechu určité hudby dostaví pocit chladu, obíhá vás mráz či naskakuje husí kůže? Pak patříte k zvláštním lidem. A určitě nejste jediní. Takových lidí je spousty. Postgraduální student University of Southern California jménem Matthew Sachs zkoumal vliv hudby na lidský mozek. A na co přišel?

Jedinečná neurologická struktura

Jeho studie se účastnilo celkem 20 dobrovolníků. Polovina těchto dobrovolníků uvedla, že při poslechu určité hudby pociťuje výše uváděné příznaky: zimnici, jako by jejich těla obcházel mráz, husí kůži či pocit knedlíku v krku. Druhá polovina dobrovolníků tyto pocity nezaznamenala. Prostě se jim hudba buď líbila nebo ne. Nic mezi tím. Každý zúčastněný mohl také poslouchat hudbu dle svého výběru. Vědci pak zkoumali reakci jejich mozku a zjistili, že ti, kteří mají při poslechu husí kůži a pocit chladu, mají jedinečnou neurologickou strukturu.

Větší počet neurálních vazeb

Výzkum zjistil, že lidé, kteří mají při poslechu určité hudby tyto pocity, mají výrazně větší počet neurálních vazeb mezi sluchovou kůrou, centry emocionálního zpracovávání a prefrontální kůrou, která je zodpovědná za interpretaci významu písně. Toto spojení naznačuje efektivnější nervové zpracovávání mezi dvěma regiony.

Výzkum dospěl dále k závěru, že lidé, kterým při poslechu hudby naskakuje husí kůže, obvykle pociťují emoce intenzivněji, než ti, kteří u poslechu hudby tyto pocity nemají. Ale protože výzkum zahrnoval jen malý počet dobrovolníků, stále se tento jev (husí kůže při poslechu hudby) zkoumá.

A co vy? Míváte u některých písniček husí kůži anebo to s vámi vůbec nic nedělá?

Obrázky: pixabay