Město Náchod chce zpátky statisíce korun zaplacené za obnovu prameníku minerálky IDA

29. leden 2019 08:45

Město Náchod je ve sporu se společností IDA SpaMed, která před rokem převzala zchátralý areál bývalých lázní v místní části Běloves, jehož součástí je i pramenik minerální vody IDA. Ten město nechalo za zhruba 600 tisíc korun opravit, podmínkou investice ale bylo, že prameník zůstane přístupný veřejnosti. To ale už víc než tři roky neplatí, prameník je mimo provoz po nařízení ministerstva zdravotnictví, které v minerálce objevilo vysoké množství arzénu.  

Za půl miliardy chce nový vlastník obnovit běloveské lázně v Náchodě a vrátit na trh IDU

Ideové skici možné podoby nových Lázní Běloves

V Náchodě vyroste do čtyř let nový lázeňský komplex. Za půl miliardy ho postaví firma IDA SpaMed, která koupila zchátralé lázně v místní části Běloves. Společnost chce zároveň na trh vrátit minerální vodu IDA. 

Dveře prameníku jsou zavřené už od září roku 2015. Tehdy byla jako důvod uváděná oprava technologie, později se ale ukázalo, že je pravda jinde. Minerálka IDA, která z prameníku vytékala, měla totiž nadlimitní hodnoty arzenu.

„Město se zavázalo splnit veškeré zákonné podmínky pro užívání této vody. Bohužel jsme se dozvěděli, že tyto podmínky město nesplnilo. A tudíž jsme byli nuceni od smlouvy odstoupit," říká Jan Bobovský, současný majitel lázeňského areálu, na kterém prameník minerálky stojí.

Podle něj není důvod náchodské radnici cokoli platit, protože je viníkem celé situace. Právě město prý totiž prý porušilo smlouvu a to tím, že nedokázalo zajistit, aby prameník zůstal otevřený.
„Soudní spor nikam nepovede. Pro město skončí určitě neúspěšně, podle mého názoru a názoru našich právníků."

Jak pokračuje v Náchodě výstavba lázeňského areálu za půl miliardy? Daří se plnit smělé plány?

Pravdou je, že radnice před třemi lety dostala pokutu sto tisíc korun od Ministerstva zdravotnictví a to právě za to, že nechala veřejnost čerpat vodu bez potřebných povolení.

„Je to moje míra odpovědnosti. Protože jsme tady byli s místostarostou panem Tomášem Šubertem, který svoji míru odpovědnosti projevil tím, že rezignoval na svoji funkci," uvedl tehdy k situaci starosta Náchoda Jan Birke z ČSSD.

V Náchodě by mohla opět téct kyselka Ida. Na znovuzprovoznění původního pramene se pracuje

Oprava a otevření prameníku kyselky Ida

Město Náchod chystá v příštím roce otevřít nový prameník minerálky. Ten bude součástí obnovených Malých lázní a téct by v něm měla voda, kterou se podařilo získat z nedávno provedených vrtů. Je ale možné, že ve stejné době znovu zahájí provoz také původní prameník, ve kterém si ještě před dvěma lety lidé čepovali známou Idu. Teď v něm ale oblíbená kyselka neteče, jak se při prohlíce prameníku i zbytku původního lázeňského areálu přesvědčil náš reportér Václav Plecháček.

I tak chce ale město peníze zaplacené za obnovu prameníku zpět, teď už po novém vlastníkovi.

„Byl to vztah mezi městem a společností Běloveské lázně. IDA SpaMed to převzala a my v tuto chvíli stále jednáme o tom, jakou část a kdy nám zaplatí," říká místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka z ČSSD.

Radnice už firmě IDA SpaMed poslala nejen výzvu k zaplacení, ale následně také upomínku.

Bez ohledu na to, jak spor o statisíce korun dopadne, zůstává prameník zatím stále zavřený. Aby si do něj lidé znovu mohli chodit čepovat oblíbenou kyselku, je potřeba pořídit speciální zařízení, které by vodu problematického arzenu zbavilo. To zatím firma IDA SpaMed, ani přes opakované sliby, nepořídila, jeho cena je prý několik milionů korun.

Jak pokračuje v Náchodě výstavba lázeňského areálu za půl miliardy? Daří se plnit smělé plány?
Spustit audio

Související