Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Očkovací fámy mohou škodit. Poplašné zprávy i dezinformace se rychle šíří internetem

Poplašné zprávy i dezinformace se rychle šíří internetem. foto: Petr EretMAFRA

Doporučujeme
Po internetu kolují téměř úsměvné informace o vakcínách s tajným čipem. Najít se tu ale dají také poplašné zprávy o úmrtích po očkování proti covidu.
  5:18

Nežádoucí reakce se mohou objevit po podání jakéhokoliv léku či vakcíny. Očkovací látka proti covidu-19 není v tomto směru výjimkou. Nečekané reakce by však rozhodně neměly být důvodem k panice. Už proto, že mohou mít leckdy velmi prosté vysvětlení.

„V současnosti očkujeme nejzranitelnější a nejrizikovější skupinu seniorů,“ konstatuje doktorka Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti „Nejednou to bývají chronicky nemocní lidé lidé s řadou zdravotních komplikací.“

Vakcína ‚ruskou ruletou‘? Tvůrci Sputniku V žádají po Evropské agentuře pro léčivé přípravky omluvu

Po samotném očkování mívají podle jejích slov nežádoucích účinků jen minimálně. Mohou se však virem snadno nakazit den nebo dva před očkováním, dříve než si jejich tělo stihne vytvořit potřebné protilátky. A nemoc pak u nich mívá mnohem závažnější průběh než u mladších lidí.

Na životě je kromě toho mohou ohrozit také vážné zdravotní problémy, kterými trpěli už před vakcinací. Všechny tyto okolnosti je třeba podle ní zvažovat předtím, než začneme šířit poplašné zprávy o tom, že očkování připravilo některé lidi o život.

Podezření, anebo problém?

Pokud lékař u pacienta po očkování zaznamená nežádoucí reakci, měl by o tom informovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Zmíněné oznámení tam musí posoudit komise nezávislých odborníků. Právě oni rozhodnou o tom, zda jde v daném případě o pouhé podezření, anebo o reálné nežádoucí účinky po aplikaci očkovací látky.

Tato pravidla platí u jakéhokoliv očkování, tedy i u toho proti covidu-19. Ke konci února aplikovali čeští lékaři svým pacientům více než 600 tisíc dávek vakcín. Ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv zaznamenali 996 hlášení o možných nežádoucích účincích těchto očkovacích látek. V osmi případech oznamovatelé vyslovili podezření na možnou souvislost očkování s úmrtím pacienta.

„Výskyt nežádoucích účinků je prakticky srovnatelný s tím, kolik jich bývá hlášeno u některých povinných očkování, stále jde o pouhé desetiny procent z celkového počtu podaných dávek,“ srovnává místopředsedkyně České vakcinologické společnosti. „Navíc nešlo o žádné neočekávané reakce, které bychom mohli považovat za varovný bezpečnostní signál.“

Ruská vakcína Sputnik V míří do Itálie. Lombardie se k projektu nehlásí, tamní vláda o něm nevěděla

K nejčastějším nežádoucím reakcím zatím patří bolestivost v místě vpichu, dočasná bolest svalů, kloubů, únava nebo krátkodobě zvýšená teplota. Na mnohé z těchto možných obtíží koneckonců upozorňují už výrobci očkovacích látek v příbalových letácích k vakcínám. Obzvlášť pečlivě odborníci posuzují podezření na možná úmrtí v souvislosti s očkováním.

Riziko pro imunitu?

Na internetu se mnohdy také objevují tvrzení, že vakcíny proti covidu poškozují imunitní systém. Podobné zmínky leckdy mohou nejednoho nerozhodného člověka od vakcinace odradit. „Při očkování přitom vpravujeme do těla pouze část biologického materiálu, která naučí organismus bránit se proti celému viru,“ vysvětluje doktorka Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. „Tato částečka nemůže lidskému organismu nijak ublížit.“

Na přechodnou dobu jednoho dvou dnů po očkování může pouze snížit obranyschopnost vůči jiným nemocem. Z trvalého oslabení imunity však podle jejích slov rozhodně nikdo mít obavy nemusí. Vakcinace může prospět dokonce i lidem, kteří už mají imunitní systém nějakým způsobem poškozený.

Odpověď na vakcínu ale nemusí být u nich tak dobrá jako u běžné populace. Jinými slovy, jejich imunitní systém si nemusí vytvořit dostatečnou armádu protilátek. Určitě proto neuškodí, když si o očkování předem promluví se svým ošetřujícím lékařem či imunologem.

Nemoc už mi nehrozí

Očkování leckdy ale odmítají také lidé, kteří už koronavirové onemocnění prodělali. Jejich jistota, že už nemohou onemocnět, může být ale dost vratká. „Covid-19 zatím známe krátkou dobu, jen něco málo přes rok,“ konstatuje doktorka Roháčová. „Nevíme proto s jistotou, zda nás protilátky po prodělaném onemocnění budou chránit půl roku, nebo rok.“ Po třech měsících od prodělaného onemocnění by se proto měli nechat i tito lidé očkovat.

Rusko a Čína využívají vakcíny jako propagandu, nabízejí málo dávek s velkou pompou, říká šéf Evropské rady

„Už dnes víme o případech, kdy lidé prodělali covid opakovaně,“ upozorňuje místopředsedkyně České vakcinologické společnosti. Obzvlášť často k tomu dochází u těch, u nichž nemoc napoprvé proběhla bez klinických příznaků.

Také ona se proto přiklání k tomu, aby se tito pacienti nechali následně očkovat. Stávající doporučení umožňují rizikovým pacientům očkování i dříve, případně po uplynutí tří až šesti měsíců. Už proto, že benefity očkování také v těchto případech mnohonásobně převažují nad možnými komplikacemi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!