‚Chce zničit rozvoj čínských podniků‘. Čína se obrací proti firmě H&M kvůli kritice zacházení s Ujgury

Švédský prodejce oděvů H&M se kvůli kritice porušování práv menšinových Ujgurů v západočínské provincii Sin-ťiang potýká s problémy v Číně. Jeho produkty zmizely z portálu Tmall, který spadá pod internetového prodejce Alibaba. K bojkotu značky vyzvali někteří uživatelé sociální sítě Weibo. Spolupráci s ní přerušily nejméně dvě čínské filmové hvězdy. Skupinu kritizovala i čínská státní média.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodní řetězec s oblečením H&M v Pekingu

Skupina H&M už dříve uvedla, že ji „hluboce znepokojují“ zprávy o nucené práci v provincii Sin-ťiang. Přestala z ní před rokem dovážet bavlnu | Foto: Florence Lo | Zdroj: Reuters

Evropská unie, Spojené státy, Británie a Kanada v pondělí uvalily sankce na čínské představitele, které obviňují z porušování lidských práv muslimských Ujgurů. Čína reagovala sankcemi na evropské zákonodárce a instituce.

Skupina H&M už dříve uvedla, že ji „hluboce znepokojují“ zprávy o nucené práci v provincii Sin-ťiang. Přestala z ní před rokem dovážet bavlnu.

Čínský vládní list People's Daily napsal, že produkty švédského prodejce oděvů už nejdou nalézt ani u internetových prodejců JD.com a Pinduoduo.

‚Nepřijatelné, výroky překročily mez.‘ Čínského velvyslance si ve Francii předvolali kvůli urážkám poslanců

Číst článek

Čínská média švédskou společnost obvinila ze „lží“ a „skrytých záměrů“. Čínská státní televize CCTV tvrdí, že H&M chce „zničit rozvoj čínských podniků a pracovníků“. Skupině vzkázala, že „už není v módě“.

Proti ‚zájmům země‘

Čínská herečka a zpěvačka Victoria Song, která loni s H&M spolupracovala na kolekci, zveřejnila prohlášení, že se skupinou přerušila vazby, protože „zájmy země mají největší váhu“. Zrušení smlouvy se švédskou společností na sociální síti Weibo oznámil dále herec Chuang Süan. Napsal, že nesouhlasí s „pomluvami a vytvářením fám“.

Aktivisté a někteří západní politici Čínu obviňují, že Ujgury zadržuje v táborech, kde je mučí, využívá k nucené práci, a dokonce i sterilizuje.

To Peking popírá. Tvrdí, že Ujgurové jsou v táborech kvůli zvýšení kvalifikace a na převýchovu dobrovolně. V zařízeních je podle studií amerických a australských institutů internován zhruba milion Ujgurů.

Švédská skupina ve středu v prohlášení uvedla, že nezastává „žádný politický postoj“ a bude v Číně dlouhodobě působit. Čína je pro švédského prodejce oděvů čtvrtým největším trhem. V roce 2020 zde jeho tržby činily 2,9 miliardy švédských korun (7,5 miliardy Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme