Zatímco před čtyřmi lety získali Piráti v krajských volbách pět mandátů, pro letošek chtějí mít alespoň stovku krajských zastupitelů. Od té doby totiž uspěli ve všech ostatních volbách. Navíc předseda strany Ivan Bartoš bere krajské volby jako možnost, jak si otestovat případnou spolupráci s dalšími stranami do sněmovních voleb v příštím roce. O důležitosti voleb přesvědčuje i ve stranickém videu inspirovaném filmem Návrat do budoucnosti, kdy mu jeho starší já doporučuje nezahálet.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

HN: Co byste řekl sám sobě, kdybyste se mohl jako ve videu vrátit do doby, kdy jste zakládali Piráty?

Možná bych si řekl, abych to dělal zpočátku s větším úsilím. Start od nuly byl dlouhý a těžkopádný. A zdůraznil si, že nejdůležitější pro úspěch v politice jsou kompetentní lidé a neustálé vzdělávání. Určitě by to nebylo: Ivane, nedělej to. A sice tehdy ještě neexistoval Andrej Babiš s hnutím ANO, ale asi bych se před ním varoval.

HN: Neměnil byste něco na vaší izolaci? Občas se uvádí, že Piráti jsou trochu stranou od ostatních opozičních stran.

Nemyslím si, že jsme v izolaci. Razíme nějaký politický styl založený na otevřenosti a práci s daty, který chceme i po našich partnerech. Ale můžete vidět, že jsme ve vedení Prahy, Brna a Ostravy, a to v rámci koalic s širokým spektrem politických stran − spolupráce funguje. Stejně tak ve sněmovně, kde jsme přišli s nominačním zákonem, nebo na práci na legislativě týkající se transparentnosti. Teď covidová pandemie znásobila ekonomickou krizi, která se i tak blížila. A podle mě se dá velká změna, restart, udělat právě v této době. A na tom jsem ochotný se podílet s těmi, kteří to myslí vážně. V současné situaci mi přijde opravdový STAN, je to nejbližší partner pro diskusi ve sněmovně. U nich cítím, že to je bezelstné.

Ivan Bartoš (40)

Pirátský předseda pochází z Jablonce nad Nisou. Vystudoval magisterský obor informační studia a knihovnictví na Univerzitě Karlově, rok studoval v USA. Dříve pracoval pro české i zahraniční firmy jako specialista na informační technologie. Hraje na akordeon a jako DJ mixuje psychedelické techno. Stranu, kterou v roce 2009 spoluzakládal, dovedl před třemi lety do Poslanecké sněmovny, tím se česká odnož mezinárodní politické formace stala jednou z nejúspěšnějších v Evropě. Do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše odmítli Piráti jít.

HN: Vaše strana si dělá analýzu toho, co by pro vás spojení s hnutím STAN znamenalo. Vy osobně jste pro volební koalici?

Už když jsme po volbách šli vyjednávat o možné vládní účasti, tak STAN jsme oslovili jako první stranu. Spolu jsme i nominovali zástupce do krizového štábu.

Naše spojení vidím jako efektivní, progresivní linku Pirátů mohou doplnit zkušenosti starostů. Předvolební spolupráci tedy podporuji, ale nejsem ten, kdo rozhodne. Ani bych nechtěl. Když chceme, aby se ve státě rozhodovalo na základě dat a faktů, sázím na tu analýzu. Jestli půjdeme dohromady, či samostatně, rozhodneme na přelomu října a listopadu.

HN: Bude však ta analýza hrát takovou roli? Na pirátském fóru byla anketa, kde většina téměř z 200 hlasujících spojení odmítla.

Četl jsem některé výhrady, které třeba vychází z komunální politiky − například obsazování postů ve veřejných společnostech. Řada těch věcí se ve sněmovních volbách neřeší nebo je lze ošetřit v koaliční smlouvě.

HN: Se starosty nyní jdete do říjnových voleb v Olomouckém kraji. Jaký výsledek by mohl zafungovat na členy strany, aby si řekli, že tohle spojení dává smysl?

Nemůžeme očekávat součet preferencí v tomto regionu. Ambice ale v rámci spojení jsou: volby vyhrát. Jaký výsledek budeme mít, to teprve uvidíme. Jenže nerozdáváme předvolební dárečky, takže se uvidí, jak uspějeme. Ale výsledek je jen jeden z ukazatelů. Jde nám i o spolupráci v rámci kampaně, o to, jakým způsobem probíhala dohoda o sestavení kandidátky.

HN: Nebyla chyba udělat koalici se STAN jen v jednom kraji?

My jsme to nestavěli jako koncept. Jak se půjde kde do voleb, si rozhodovala naše krajská a oblastní sdružení. Navíc někde už obě strany vyjednávají o povolební spolupráci. Pro nás jsou to teprve druhé krajské volby s tím, že od těch prvních jsme ušli dlouhou cestu. Jsme v českém i Evropském parlamentu. Proto máme i ambice pro krajské volby, po kterých chceme mít sto krajských zastupitelů.

HN: Což je dost. Před čtyřmi lety mělo přes sto mandátů jen ANO a sociální demokraté.

To jsou naše ambice. My jsme se dosud podíleli na řízení Karlovarského kraje a snad tam teď budeme mít hejtmana. Také doufám, že budeme ve vedení ve Středočeském nebo Moravskoslezském kraji.

HN: Do krajských voleb jdete mimo jiné s plány v oblasti digitalizace, opravy silnic či řešení sucha. Nepřebíjí ale všechno tohle současná situace kolem koronaviru a témata s ním spojená?

Ano, covid to vše mediálně přebíjí, ale zároveň krajské problémy nadále trvají a je potřeba je řešit. Covid je jen ještě více prohloubil. Asi vám virus neukousne silnici více, než je ukousnutá, ale má vliv na vylidňování regionů nebo na dostupnost zdravotní péče. V Jihlavě jsem například narazil na čerstvé bezdomovce. Jeden byl řemeslník ze Zlínska, který přišel kvůli pandemii o práci, neměl peníze, takže musel opustit nájemní byt. Šel proto za nabídkou práce do Jihlavy, kde nesehnal ani práci, ani bydlení. Tohle ilustruje ten trend, takových věcí je spousta. Jelikož je covid silné téma, které cítíte na vlastní kůži, tak to volby ovlivní i kvůli emocím. Nemůžete do hospody, nemůžete udělat koncert, musíte ven vyjít s rouškou. To je samozřejmě věc, která je hmatatelná, zatímco na ty silnice si už lidé trochu zvykli.

HN: Právě v souvislosti se zaváděním opatření opoziční strany kritizují vládu za chaotičnost. Piráti jsou však jediná opoziční strana, která nevyzvala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha k rezignaci. Proč?

Podívejte, chaos management předváděla tato vláda ještě před covidem. Udělat v krizi takovou věc není správné. Seberete figurky, o kterých lidé vědí, kdo je kdo. Například že to je ministr zdravotnictví. Že on má mezi těmi dvaceti lidmi, které mají poslouchat, na starosti zdravotnictví. Pomohlo by to v krizi, kdy potřebujete postupovat výrazně dál? Nemyslím si, že ministr zvládnul covid. Ani si nemyslím, že jeho kroky ohledně úhradové vyhlášky předtím byly správné. Jako Piráti jsme ani nedali vládě důvěru a několikrát jsme se jí snažili s ostatními stranami vyslovit nedůvěru. Ale zrovna teď by výměna jednoho ministra nic nevyřešila. Kdyby padla celá vláda, tak by prezident dočasným výkonem pověřil Andreje Babiše, a tudíž by ještě sněmovna ztratila možnost kontroly nad některými kroky vlády.

HN: Je vůbec někdo z vlády, kdo vám nevadí, nebo si ho naopak ceníte?

Zcela otevřeně si myslím, že třeba Tomáš Petříček je dobrý ministr, navazuje na politiku, kterou Česko definovalo už za pana Zaorálka, který je univerzální ministr, jak se ukázalo. A myslím si, že ten tu politiku dělá dobře. Ale pak jsou tu někteří neviditelní, někdo je dvouministr… Jsem sice v opozici, ale vadilo by mi to i jako občanovi.

HN: Minulý týden marketér Jakub Horák, který se podílel na vaší úspěšné kampani do sněmovny, uvedl v rozhovoru pro Prima CNN News, že nikdo z opozice nehledá řešení, jenom podkopává nohy vládě. Jak takovou kritiku vnímáte?

To už mluví jako premiér Babiš. Je nutné upozornit, že Kuba pro nás odvedl práci za peníze, stejně jako třeba pak pro pana Topolánka. Za mě je tohle spíš plytký komentář. My jsme v době koronavirové krize vypracovali plán Budoucnost řešíme teď. Takhle jsme ho Andreji Babišovi dali na stůl a řekli, že v čemkoliv pomůžeme. Vláda to nevyužila. Teď se bavíme o testovací kapacitě nemocnic. My měli nakontaktovanou síť laboratoří, chytrou karanténu dělal Pirát Patrick Zandl. Říkali jsme, ať se zapojí call centra, že nemusí volat hygienici. Je září a hygiena kontaktování nestíhá. Ukazujeme, že jsme konstruktivní opozice. Podle mě máme politicky nejlepší produkt, ale holt až druhý nejlepší marketing.

HN: Nesouvisí takové výtky s možná složitou komunikací opozice s voliči? Mluví se třeba o úpravě daní, zatímco premiér přijde s něčím, co pochopí každý na první dobrou.

Česku se každý rok zvyšují daně. Sleva na poplatníka se přitom x let nezměnila. My jsme ji chtěli zvýšit už před covidem. Každý, kdo pracuje, ví, co ta sleva je. Když přišel covid a hledal se způsob, jak rychle dostat k lidem peníze na ruku, šel kolega za ministryní Schillerovou. Řekl jí: nic nevymýšlejte, zvyšme nebo ponechme slevu na poplatníka a vyplaťme ji v tomto roce navíc jako bonus. A v roce 2021, až budeme danit, tak si to ti, kdo to použijí, neodečtou a znovu v dalším roce neuplatní. Nemusela se vymýšlet Pětadvacítka (kompenzační program pro OSVČ, pozn. red.). Jednoduché, srozumitelné a doufám, že to lidé zaznamenali. Ale asi ne v takové míře, jako když premiér nekoncepčně slíbí všem důchodcům na konci roku pětitisícovku a peníze si vezme Česko na dluh.

HN: Jak se vlastně snažíte oslovovat seniory? Přece jenom Piráty volí spíše mladší voliči.

My děláme politiku pro všechny. Ale záleží, ke komu se naše nápady dostanou. U té starší generace dominuje jako zdroj informací televize nebo noviny. A do nich mají vládní strany a premiér snazší přístup. Proto zdecimovaná ČSSD šla do vlády, aby byla vidět. My jsme věděli, že to takhle je, já si na to nestěžuji, pouze vám odpovídám. Není to podle mě tak, že bychom neměli srozumitelný program. Naopak rozdat roušky nasáčkované poštou není program, ale každý to dostane. Mě v souvislosti s tím baví představa, že zpěvák z Visáčů (punková skupina Visací zámek, poz. red.) dostává od Babiše respirátor a roušku v ušmudlané obálce. To je divočina.