Jan Rys-Rozsévač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Rys-Rozsévač
Narození1. listopadu 1901
Bílsko u Hořic
Úmrtí27. června 1946 (ve věku 44 let)
Praha
Příčina úmrtíoběšení
Povolánípolitik a novinář
Politická stranaVlajka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hejtman Svatoplukových gard František Směták (sedící) a Jan Rys–Rozsévač (ilustrační foto)

Jan Rys-Rozsévač, vlastním jménem Josef Rozsévač[1] (1. listopadu 1901 Bílsko u Hořic27. června 1946 Praha), byl český fašistický politiknovinář, funkcionář mládežnického hnutí Vlajka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Registrační karta Jana Rys-Rozsévače jako vězně v koncentračním táboře Dachau

Josef Rozsévač studoval na lékařské fakultě, ale studia ani po osmi letech nedokončil. Ve Vlajce působil od roku 1936 (šest let po jejím vzniku) a z konspirativních důvodů začal používat pseudonym Jan Rys. Po Mnichovském diktátu byla činnost organizace Vlajka 11. listopadu 1938 zastavena a působila ilegálně pod novým jménem „Maffie nového Československa – Vlajka“ (název dle Maffie), a Rys-Rozsévač byl uvězněn. Před začátkem okupace v březnu 1939 ho české úřady propustily.

V době druhé světové války se Rys-Rozsévač stal vůdcem obnovené Vlajky, podporovatelem nacistů a jejich protižidovské politiky. V letech 1939–1940 uspořádala Vlajka masová shromáždění proti představitelům první republiky Masarykovi a Benešovi. Zároveň měl ale dlouhodobé osobní spory s jinými českými kolaboranty, zejména s Emanuelem Moravcem[2], kterému rád připomínal jeho někdejší spojenectví s prezidentem Benešem. Tento osobní spor byl nejspíš příčinou i toho, že nacisté Ryse-Rozsévače v roce 1942 zatkli a ten skončil v koncentračním táboře Dachau.

Po válce se Jan Rys-Rozsévač vrátil do Čech, byl však opět souzen a v červnu 1946 v Praze na Pankráci popraven, spolu s dalšími dvěma vlajkaři: svým zástupcem v organizaci Vlajka Josefem Burdou a velitelem paramilitantních Svatoplukových gard (SG) Jaroslavem Čermákem.

Autor knih[editovat | editovat zdroj]

  • RYS, Jan: Židozednářství – metla světa (1938)
  • RYS, Jan: Hilsneriáda a TGM (1939)

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]