Hlavní obsah

Pfizer má tabletku na covid. Snižuje riziko smrti a hospitalizace o 89 procent

Americká farmaceutická firma Pfizer v pátek oznámila, že její vyvíjený lék proti koronaviru PF-07321332 významně snižuje riziko hospitalizace a úmrtí u vysoce rizikových pacientů. Ukázaly to průběžné výsledky klinických testů. Pokud si nakažení vezmou tabletku včas, riziko hospitalizace a smrti klesá o 89 procent, uvedla s odvoláním na testy stanice CNN.

Foto: Profimedia.cz

Virus SARS CoV-2 pod mikroskopem

Článek

Pfizer počítá s tím, že by si pacienti jeho lék PF-07321332 v kombinaci se starším antivirotikem ritonavirem mohli brát už doma předtím, než se jejich stav případně zhorší. Mohli by se tak vyhnout hospitalizaci.

Ústy podávaný lék testuje Pfizer u dospělých nakažených koronavirem SARS-CoV-2, u nichž je vysoké riziko, že se u nich rozvine vážná forma covidu-19. Aplikoval se dobrovolníkům, kteří se do testu přihlásili. Mezi třetím až pátým dnem po prvních symptomech dostali kombinaci nového léku s ritonavirem, nebo placebo.

Z 389 lidí, kteří dostali kombinaci obou léků do tří dnů, skončili do měsíce jen tři v nemocnici, což je 0,8 procenta. Žádný z nich nezemřel. U lidí, kteří dostali placebo, bylo hospitalizováno sedm procent (27 z 385). Sedm z nich zemřelo.

„Podobné snížení hospitalizací nebo úmrtí při covidu-19 bylo pozorováno i u pacientů, kteří dostali kombinaci obou léků do pěti dnů po nákaze, hospitalizováno bylo jedno procento pacientů, kteří dostali PF-07321332 a ritonavir,“ uvedla společnost Pfizer v prohlášení.

Potenciál zachraňovat životy

„Data naznačují, že náš perorálně podávaný preparát, bude-li schválen regulačními úřady, má potenciál zachránit životy pacientů a snížit závažnost průběhu covidu-19 a eliminovat až devět z deseti hospitalizací,“ uvedl ředitel Pfizeru Albert Bourla.

Zveřejněná data nicméně nebyla dosud podrobena oponentuře.

PF-07321332 je inhibitorem 3CL proteázy. Jejím potlačením brání viru, aby se mohl replikovat. V kombinaci s ritonavirem používaným proti HIV zpomaluje jeho šíření v těle nakaženého.

Pilulka proti covidu dostala zelenou v Británii

Evropa

V USA je zatím schváleno jediné antivirotikum na covid-19, jímž je remdesivir, který se nabízí pod značkou Veklury a podává se nitrožilně. V Británii ale už byl schválen molnupiravir od společnosti Merck, který se také podává perorálně. Nabízen je pod jménem Lagevrio. Ten snižuje riziko vážného průběhu a smrti o padesát procent.

Další možností léčby jsou monoklonální protilátky, které se však také podávají intravenózně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám