Hlavní obsah

Zbytečná katastrofa v Šanghaji. Zavření lidé umírají bez léků, covid se stejně šíří dál

Šanghaj

V Šanghaji, nejlidnatějším čínském městě, čelí 26 milionů lidí nedostatku potravin a léků, protože Čína pokračuje v nulové covidové politice, píše server ITV News. Zatímco se zbytek světa učí s covidem žít, vedení Číny jde cestou opačnou. Zemi se snaží zbavit koronaviru za cenu nejpřísnějších uzávěr. Plán ale ztroskotává, protože počty nových nákaz trhají rekordy. Za poslední den přibylo 26 087 potvrzených případů infekce.

BEZ KOMENTÁŘE: V Šanghaji kolabuje zásobování, lidé trpí hlademVideo: AP

 
Článek

Megapole se potýká s nedostatkem potravin a věcí denní potřeby. Nemocným se nedostává ani lékařské péče. Korespondentka ITV News Debi Edwardsová popsala šokující příběh. Příbuzní jednoho staršího muže se pokoušeli pro něj sehnat zdravotnickou pomoc. Nakonec ho ze zoufalství odvezli i s postelí před budovu místní samosprávy, aby jim úředníci pomohli dostat ho do nemocnice. Ale protože dotyčný neměl covid, pomoci se nedočkal a následně zemřel.

Z dalších míst přicházejí zprávy, že lidé zabíjejí své domácí mazlíčky, když se dostanou do karantény. Nemohou je venčit a nemají pro ně potravu.

Uzavřenou Šanghaj ovládl hlad. Z oken zní zoufalý nářek obyvatel

Svět

Čínská blogovací platforma Weibo je zahlcena frustrovanými výkřiky a prosbami o pomoc. „Chcete vyhladovět Pao-šan k smrti?“ napsal obyvatel městského obvodu Šanghaje, v němž žijí téměř dva milióny lidí, a stěžoval si na nedostatek potravin.

S nedostatkem jídla bojují také zdravotničtí dobrovolníci, kteří byli přivezeni do města, aby pomohli s pandemií. „Jsou zásoby jen pro obyvatele Šanghaje? … Jsem dobrovolník, ale proč nedostaneme příděly potravin a potřebných věcí?“ ptá se zdravotnice a pláče ve videu na Douyin, čínské platformě podobné TikTok.

„Ovládněte touhu své duše po svobodě!”

Minulý týden létaly po městě drony a varovaly lidi, kteří protestovali na balkonech, aby se uchýlili zpět do bytů. Z nahrávky, kterou drony pouštěly lidem, se ozýval zlověstný text jako z nějakého dystopického sci-fi filmu: „Prosíme, dodržujte covidová omezení. Ovládněte touhu své duše po svobodě. Neotevírejte okna a nezpívejte.”

Obyvatele děsí budoucnost, respektive ekonomické dopady uzávěry. Uzávěra není časově omezena. Většina veřejné dopravy se zastavila, i když letiště, vlakové nádraží a přístav zůstávají otevřené. Mnohé podniky se uzavřely, některá hlavní průmyslová odvětví, jako jsou automobilky, nadále fungují.

Mezinárodní akce ve městě byly zrušeny. Podle průzkumu provedeného minulý týden Americkou obchodní komorou tři z pěti zahraničních společností působících v Šanghaji uvedly, že snížily letošní prognózy prodeje.

Rekordní uzávěra: 26 milionů lidí v Šanghaji nesmí ani na nákup

Koronavirus

Problémy se objevují také v rozlehlých izolačních centrech, které město zřídilo ve výstavních síních a dalších zařízeních. Tam se umisťují lidé s mírnými nebo žádnými příznaky.

Foto: Ding Ting, ČTK/AP

Provizorní karanténní střediska, kde jsou nakažení izolováni. Chybí soukromí i klid na léčbu, infikovaní trpí nedostatkem spánku.

Dny a noci tam přežívají v moři tisíců provizorních lůžek oddělených dočasnými přepážkami. Ti, kteří tam byli nuceni strávit karanténu, tvrdili, že je to hrůza. Všichni trpěli nedostatkem spánku a z toho plynulo napětí a agresivita.

Reklama

Výběr článků

Načítám