Covid opět sílí, Evropa hlásí skokový nárůst počtu nakažených. Vrátí se do Česka zlé časy?

Odběr vzorku pro test na koronavirus

Řítí se na Česko další vlna koronaviru?

Lidé po celém světě jsou plni strachu z války na Ukrajině, do hry se ale po krátké pauze vrací ještě jedna hrozba. Opět totiž sílí covidová pandemie, skokový nárůst počtu infikovaných hlásí až polovina Evropy. Přísná opatření proto znovu zavádí jak Rakousko, tak třeba i Čína, která poprvé od loňského ledna přiznala dvě nová úmrtí nakažených. Češi sice teprve před několika dny odložili respirátory, i zde ale počty nemocných mírně rostou. Na vině je novější omikronová varianta BA.2.

Podvědomě jsme covid už trochu vytěsnili, čísla nakažených vytlačilo z předních novinových stránek válečné běsnění na Ukrajině. Jenže zatímco věnujeme pozornost ruské agresi, koronavirové statistiky se opět začínají zvedat. A to nezanedbatelně.

Cifry nakažených po Evropě hodně varují například ve Finsku nebo v Rakousku, kde se opět zavádí povinné nošení roušek. Ve Velké Británii se počty infikovaných během posledních dvou týdnů zdvojnásobily, teď to dělá téměř 100 tisíc lidí denně. I v Německu se během pátku nakazilo 260 239 lidí, 221 pacientů zemřelo.

Evropa v tom není sama. I jindy tajuplné čínské zdravotní úřady oznámily dvě první koronavirová úmrtí od loňského ledna, došlo k nim v provincii Ťi-lin. Říše středu za poslední den zaznamenala 2 157 nově nakažených komunitním přenosem infekce, oficiální místa přiznávají, že Čína nyní čelí nástupu pravděpodobně dosud nejvážnější vlny pandemie.

Jako kdyby byl náš optimismus předčasný. Už jsme se těšili, že minimálně do podzimu budeme mít od téhle vleklé hrůzy pokoj, i proto jsme ostatně před pár dny odložili respirátory ve většině vnitřních prostor.

Skutečnost ovšem zas tak bezproblémová není. Podle expertů je to předně proto, že se světem začala šířit o něco nakažlivější omikronová varianta BA.2. Čísla pochopitelně zvyšuje i rozvolnění stávajících opatření, stejně jako postupně klesající ochranný efekt očkování a prodělání nemoci.

Podle odborníků zatím není důvod k panice. Varianta BA.2 je sice až 1,5krát nakažlivější než klasický omikron, přesto by ani při hojnějším výskytu neměla zavinit takové přeplnění nemocnic, jaké jsme sledovali v předchozích fázích pandemie. „Varianta BA.2 by neměla způsobovat těžší průběh nemoci,“ potvrdil imunolog Zdeněk Hel.

V Česku jsou zatím počty nakažených zhruba na úrovni loňských Vánoc, rostou jen pomalu. Za pátek přibylo 10 353 lidí, zvýšila se i týdenní incidence. Pořád se nedá říct, že by bylo úplně zle – třeba incidence není oproti Německu ani třetinová.

Jisté nicméně je, že pokles z předchozího období se zastavil. S covidem jsme evidentně ještě neskončili. S přibývající přítomností varianty BA.2 mezi nakaženými se i podle odborníků dá očekávat, že křivka počtu případů v Česku brzy dostane znatelně strmější podobu.

„Ve vlastním zájmu bych doporučil lidem ještě vydržet a v uzavřených prostorách nosit respirátory či roušky,“ řekl pro web iRozhlas.cz biochemik Libor Grubhofer.

Tagy: