Jak uplést vánočku ze 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 pramenů

Kategorie Různé Obtížnost Střední Čas přípravy 3 hodiny Počet porcí 1 Hodnocení 47 hlasů Díky za hlas! Už jste hlasovali!

Jak se plete vánočka? Máloco umí domácím pekařům tak zamotat hlavu! Naučte se nejčastější kombinace při pletení vánočky v podrobném video návodu krok za krokem.

Spousta z vás mi u receptu na vánočku psala o podrobný návod a pomalejší jak vánočku uplést z různého počtu pramenů.

Dal jsem tedy dohromady všechny postupy na vánočky z pěti, šesti, sedmi, osmi a devíti pramenů. U té poslední i návod na jednotlivá patra ze čtyř, tří a ze dvou pramenů. Variant pletení je samozřejmě víc, zkusil jsem ukázat ty nejsnadnější.

Vše jsem se snažil natočit maximálně názorně. Prvních pár kroků vždy pomalu a po krocích tak, abyste to všechno stihli. Snad vám to pomůže!

Obsah

Video návod jak se plete vánočka
Foto návod na vánočku ze 6 pramenů
Recept na vánočku
Vánočka z 5 pramenů
Vánočka ze 6 pramenů
Vánočka ze 7 pramenů
Vánočka z 8 pramenů
Vánočka z 9 pramenů

Video návod jak se plete vánočka

Recept na vánočku

Tady je můj oblíbený recept na vánočku, který používá šest pramenů. Těsto ale samozřejmě můžete použít na libovolný počet, stačí jen rozdělit na správný počet dílů.

Vánočka z pěti pramenů

Tahle vánočka je hodně podobná pletení ze tří pramenů. Krajní pramen se prostě pořád dokola překládá směrem dovnitř. Ve výsledku vzniká krásný symetrický vzor rybí kosti.

Vánočka ze šesti pramenů

Vánočka z šesti je největší klasika. Dá se uplést docela rychle a snadno, pokud si postup jednou osvojíte. Ve výsledku je po dokynutí pěkně buclatá a hezky drží.

Vánočka ze šesti pramenů foto návod

Začněte se šesti prameny – tři vlevo, tři vpravo. U této vánočky doporučuji prameny nahoře spojit a zatížit rendlíkem s vodou. Prameny se vám pak při pletení nebudou kroutit.

Začněte tím, že dáte levou ruku doprava a chytnete vnější pramen.

Pravou ruku dáte doleva a také chytíte vnější pramen.

Obě ruce teď zvednete nahoru.

Překřížíte.

A nahoře dáte pěkně od sebe. Na vánočce vidíte, že se krajní prameny pěkně zkřížily.

Ruku vpravo teď dáte dolů, dovnitř k levým dvěma pramenům a pramen položíte.

Pravou rukou přehmátnete na vnější levý pramen a chytíte ho.

A zvednete zpátky nahoru.

Levou ruku dáte dolů, dovnitř k pravým dvěma pramenům a pramen položíte.

Pravou rukou přehmátnete na vnější pravý pramen a chytíte ho.

Ruku opět zvednete zpátky nahoru.

Teď už se to celé znovu opakuje. Pravá ruka dolů a na střed k levým dvěma pramenům.

Přehmátnout na vnější pramen.

A zase zpátky nahoru.

Takto pokračujte na střídačku až do konce. Poté prameny smáčkněte a koneček zahněte dolů pod vánočku.

Vánočka ze sedmi pramenů

Tohle je teď moje nová favoritka, protože vypadá naprosto ukázkově. Její vzor vyniká efektem dvojího pramene a navíc je ještě pěkně široká. Pletení je hodně jednoduché, stačí si uvědomit, že se krajní pramen prohazuje pod vnitřními dvěma prameny.

Vánočka z osmi pramenů

Tohle bývá po upečení pěkný macek a doporučuji vám i zvětšit dávku těsta na jeden a půl násobek. Pletení kupodivu není moc složité. Jen je potřeba vánočku průběžně při pletení pacifikovat, aby nikam neujížděla.

Vánočka z devíti pramenů

Naše největší vánočka, která se plete nejčastěji. Je impozantní, bohužel má ale tu nevýhodu, že se ráda při kynutí a pečení rozjíždí. Pokud se bojíte, zajistěte ji špejlemi.

Její výhodou je určitě to, že ji poskládáte s jednoduché kombinace čtyř, tří a dvou pramenů. Pletení je tedy opravdu jednoduché.

Začněte vždy dvěmi prameny, které prostě stačí smotat. Poté si vyrobte jednoduchý cop ze tří pramenů.

A na konci vyrobte základnu ze 4 copů. Pokud si chcete být extra jistí, aby vánočka držela. Přizpůsobte tloušťku pramenů pro jednotlivá patra. Spodní patro bude mít nejsilnější prameny, prostřední středí a horní patro může být klidně z pramenů úplně tenkých.

Při skládání se pak nebojte spodní patro pořádně smáčknout a udělat si na něm dostatečný prostor pro další patra. Je taky fajn, aby délky druhého a třetího patra byla na délku vždy menší, než patro spodní.