Roman Prymula vysvětlil, co se stane, když má někdo vysoké hodnoty protilátek a jde na očkování

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2021

Nejvyšší správní soud označil koncem června za diskriminační, že test na protilátky není uznáván jako potvrzení o bezinfekčnosti - na rozdíl od očkování, nedávno prodělané nemoci nebo negativního testu. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek uvedlo, že na uznávání hodnoty protilátek není shoda mezi odborníky, takže ho zatím nezařadí mezi kritéria prokazování bezinfekčnosti. Existují ale i diskuze, že pokud má někdo vysoké hladiny protilátek, očkování by měl odložit. "Diskutuje se o tom, že u člověka, který má vyšší hladiny protilátek, mohou být vyšší reakce po očkování," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), že rizika nelze nikdy zcela vyloučit.

Uznávání protilátek jako bezinfekčnost je v současnosti velkým tématem, a to nejen na politickém poli. Podle některých odborníků by se člověk s vysokou hladinou protilátek neměl nechat očkovat do té doby, než se dostanou na nižší hladinu. Oproti tomu ale existují odborné hlasy, že očkovat se lze i s vysokou hladinou protilátek.

"Diskutuje se o tom, že u člověka, který má vyšší hladiny protilátek, mohou být vyšší reakce po očkování a v podstatě se výrazně diskutuje na imunologickém poli, že by nebylo nutné člověka, který prodělal onemocnění covid-19, očkovat dvěma dávkami, ale stačilo by vlastní onemocnění a jedna dávka, což by imitovalo to dvoudávkové schéma, a to by mělo být dostatečné. Každopádně, když mám vysoké hladiny protilátek po onemocnění, nebo jsem v nedávné době onemocněl, tak je zcela legitimní očkování odložit," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, jak se staví k ožehavému tématu.

"Nejsem pro to, abychom všechny standardně testovali z hlediska hladin protilátek, ale když už to vyšetření mám, tak bych ho měl brát v potaz a když jsem prodělal očkování a potvrzení mám, tak bych se nechal očkovat až po nějakých šesti měsících," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Podle webu ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz není ale nutné s očkováním po prodělání nemoci otálet. "Od pátku 25. června Ministerstvo zdravotnictví ruší 90denní lhůtu, po kterou si lidé po prodělání onemocnění covid-19 prozatím nemohli rezervovat termín očkování. Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování. Cílem je urychlit očkování i u této nemalé skupiny obyvatel, a to i s ohledem na výskyt mutací," uvádí portál, na němž se vyjadřuje i hlavní hygienička.

"Lidé by neměli spoléhat pouze na protilátky, které získali proděláním onemocnění, a měli by se nechat očkovat. Vakcíny proti covid-19 jsou velmi efektivní, neboť zajišťují téměř 100% ochranu a to minimálně v řádu měsíců. Je to vidět z velmi nízkého čísla nakažených po vakcinaci. Jak dlouho ale člověka chrání přirozeně získané protilátky dnes nevíme, velmi závisí na tíži onemocnění, celkovém stavu člověka, jeho genetické výbavě a aktuálním stavu imunitního systému. Vzhledem k tomu doporučujeme brzké očkování i po prodělaném nemocnění,“ zdůraznila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová.

Vyšetření IgG protilátek stojí okolo 500 korun. Provádí ho většina laboratoří, protilátky jako důkaz bezinfekčnosti uznává například sousední Rakousko.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.