Hlavní obsah

Jak vzniká hoax: Ne, očkování opravdu nezpůsobuje potraty

Novinky, drk

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Současná pandemie koronaviru opět připomněla, jak je důležité při čtení zdánlivě důvěryhodné zprávy pátrat po primárním zdroji a zkontrolovat, zda nedošlo ke zkreslení informace. „920 žen přišlo o své nenarozené děti poté, co se naočkovaly,” zní novinový titulek, který v posledních dnech lidé z celého světa hojně sdílí na sociálních sítích. Důkazy pro tak závažné tvrzení přitom neexistují.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

K údajnému nárůstu spontánních potratů mělo dojít ve Velké Británii a Spojených státech. Informace přitom v obou zemích popřely všechny relevantní autority.

Zpráva, na jejímž základě hoax vznikl, zřejmě vychází z faktu, že údajně stovky žen na americký web o vedlejších účincích vakcín napsaly, že potratily poté, co obdržely vakcínu. Není jasné, zda se to reálně stalo, či zda to pouze napsaly, ani není jasné, zda by spontánně nepotratily bez ohledu na vakcínu. Například v Británii končí spontánním potratem každé čtvrté těhotenství.

Jako první s tvrzením přišla britská stránka Daily Expose (v překladu Denní odhalení), která se profiluje jako „alternativa k prolhaným mainstreamovým médiím”. Poté ji převzal americký web s pochybnou reputací True Defender (Skutečný obránce). Bližší údaje o autorce textu Margaret Taylorové nelze dohledat i přesto, že se profiluje jako „zkušená expertka v oblasti komunikace s 10letou zkušeností v mezinárodní žurnalistice”.

Její verzi článku pak na Instagramu sdílela uživatelka Shannon Kronerová, používající titul „Dr.”

Obdrželi jsme hlášení případů spontánních potratů po obdržení vakcíny, ale analýza dostupných klinických dat neprokázala příčinnou souvislost.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)

Vysoká škola odborné psychologie v Chicagu, kterou Kronerová absolvovala, upozornila, že získala doktorát v psychologii, a tudíž nemá lékařské vzdělání. Její příspěvek už ale mezitím stihly sdílet tisíce lidí.

Foto: Instagram

Příspěvek Shannon Kronerové

Původní článek nijak nevysvětluje, jak k číslu 920 přišel. Poukazuje na data z americké veřejné databáze vedlejších účinků (VAERS), ve kterém bylo k 7. červnu nahlášeno 548 případů údajného potratu po očkování, z celkového počtu 2224 těhotných žen, které svůj stav po očkování uvedly do databáze.

Neexistuje žádný vzorec případů, který by naznačoval možné zvýšené riziko potratu v souvislosti s vakcínou proti covidu-19 v době těhotenství.
Britská regulační agentura pro léky a zdravotnické produkty (MHRA)<br />

Americké vládní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v reakci na šířící se dezinformaci upozornilo, že tato hlášení spontánních potratů nejsou ověřena.

Stejně se vyjádřil i Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). „Obdrželi jsme hlášení případů spontánních potratů po obdržení vakcíny, ale analýza dostupných klinických dat neprokázala příčinnou souvislost,” uvedl mluvčí FDA pro server PolitiFact.

Může se z vás stát Hulk

Dále je nutno podotknout, že do databáze VAERS může uvést kdo chce co chce. Před lety například někdo ohlásil, že se po očkování proti chřipce proměnil v Hulka (zelené monstrum z komiksů). Pravděpodobnost, že se tak opravdu stalo, se limitně blíží nule.

Obdobnou veřejnou databázi mají i ve Spojeném království s názvem Yellow Card Scheme. „Neexistuje žádný vzorec případů, který by naznačoval možné zvýšené riziko potratu v souvislosti s vakcínou proti covidu-19 v době těhotenství,” uvedl zástupce britského regulačního úřadu MHRA, který databázi spravuje.

Odborníci: Očkování je vhodné pro těhotné i kojící matky

Domácí

MHRA dodává, že v Británii dochází standardně ke spontánním potratům při každém čtvrtém těhotenství. Pokud by k tomu došlo po obdržení vakcíny, jednalo by se „čistě o náhodu”, cituje zástupce úřadu agentura Reuters.

Tezi o kauzalitě mezi vakcínou a očkováním vyvrátily všechny renomované fact-checkingové služby, včetně PolitiFactu, Reuters, USA Today, HealthFeedback a další.

Odborníci z České vakcinologické společnosti ČLS JEP a České gynekologické a porodnické společnosti se na začátku června shodli na tom, že je očkování těhotných vhodné. Doporučují ho i kojícím matkám, jimž se podle dosavadních studií přenesou protilátky i do mateřského mléka a ochrání novorozeně.

Reklama

Výběr článků

Načítám