Titulek je názvem komentáře napsaného kontroverzní osobností Dragoslavem Bokanem pro deník Politika. Bokan je filmovým režisérem, autorem ale také zakladatelem a vůdcem paravojenského uskupení Bílí orli, se kterými bojoval v Chorvatsku a Bosně. Proto jeho názory jsou takto vedeny, ale v určitých věcech má pravdu.

Na podkladě posledních incidentů a mlčení Západu nad střelbou kosovských Albánců na Srby i děti v Kosovu se režisér Bokan podivuje nad používáním dvojímu metru. Ten je ze strany liberálně-humanitní západní civilizace na Srby nabroušený. Podle Bokana je to i přes veškerou srbskou historii dáno „novým narativem provázaným s vytvářením požadovaného modelu ´UNIVERZÁLNÍHO VINÍKA´, kde namísto Hitlera a Německa je nyní připoutáno ke sloupu hanby Srbsko. Stalo se jediným viníkem za zlo a špatnosti, které se odehrály na teritoriu bývalé Jugoslávie při jejím rozpadu a dělení.“ Dragoslav Bokan si myslí, že se zapomněním na zločiny jiných se „vytvořila jednota k rozbití Jugoslávie s obviňováním Srbska za všechnu bídu devadesátých let. Zároveň s tím byl umlčován jakýkoli jiný hlas, který by nepotvrzoval vzniklou novou politickou realitu. Proto byla také vytvořena nová platforma virtuální skutečnosti, která neměla nic společného se skutečným děním a proporcemi válečných zločinů. Důležité bylo pouze obvinit Srby a jejich politické, vojenské vedení za všechny zavražděné civilisty a zničená města napříč celou Jugoslávií. Stali se jediným univerzálním viníkem.“
Takto vzniklou situaci nazývá komentátor „POLITICKÝM RASISMEM“. Na Srby byl vyhlášen lynč a pronásledování, přestože i oni byli také obětmi od Slovinska až po Kosovo.
Tak se stalo, že „zlí Srbové byli v západních zemích popisováni jako ´MALÍ RUSOVÉ´. Stali se jedinými přáteli pro obnovenou postsovětskou Ruskou federaci, čímž bylo vše zpečetěno a pro Srby dáno do ještě horšího mezinárodního kontextu,“ píše Dragoslav Bokan. Dodává, že Srbové se stali překážkou míru na Balkánu a „tím byla SRBOFOBIE oficiálně legalizována. Stala se vzorem pro interpretaci veškerých událostí, kterých se Srbové účastní.“
Dragoslav Bokan svoji analýzu srbofobie uzavírá konstatováním, že Srbům nezbývá, než se tomu bránit svojí srbskou jednotou na všech úrovních, jinak by Srby čekala role pasivní oběti s plánem uzurpování srbského území a zastrašování.