Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Britové obvinili z pokusu o vraždu Skripalových dvojici Rusů

Alexander Petrov a Ruslan Boširov, které britská policie podezírá z pokusu o vraždu Sergeje a Julije Skripalových. | Foto: Metropolitan Police | Zdroj: Reuters

Britští vyšetřovatelé oznámili, že z pokusu o vraždu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije obvinili dva ruské občany. Konkrétně jde o Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na britské úřady.

Londýn (Aktualizováno: 14:08 5. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vláda měla pravdu, když v březnu připsala odpovědnost za útok novičokem Rusku,“ prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Petrov s Boširovem jsou podle ní příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU.

Šéf protiteroristické policie oznámil, že v hotelovém pokoji, kde oba muži pobývali, byly nalezeny stopy smrtící látky Novičok.

Skripalovy otrávilo Novičokem Rusko, oznámily Spojené státy. Chystají proti němu další sankce

Číst článek

Podezřelá dvojice podle policie dorazila do Londýna z Moskvy 2. března a do ruské metropole se vrátila 4. března.

O vydání dvojice Londýn nebude usilovat, jelikož Moskva své občany ke stíhání v cizině nevydává. Byl ale vydán evropský zatykač. Británie učinila podobnou zkušenost již v souvislosti s vraždou jiného bývalého agenta Alexandra Litviněnka z roku 2006, kdy Moskva odmítla vydat lidi podezírané britskými úřady.

Britská vláda z přípravy incidentu viní Rusko a premiérka Theresa Mayová jej označila za „nestoudný“ a „zavrženíhodný“. Moskva jakýkoli podíl na události odmítá a Londýn si podle ní svůj výklad vymyslel.

Dvojice Rusů Alexander Petrov a Ruslan Boširov, které britské úřady viní z pokusu o vraždu Skripalových | Zdroj: Reuters

Život v utajení

Bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji letos v březnu v jihoanglickém Salisbury přiotrávil armádní jed Novičok, který se vyráběl v Sovětském svazu.

Oba byli v kritickém stavu hospitalizováni, ale postupně se z otravy zotavili. Juliji Skripalovou propustili z nemocnice 10. dubna, Sergej Skripal ji opustil zhruba měsíc po ní, konkrétně 18. května. Oba teď žijí na neznámém místě ve Spojeném království.

Julija Skripalová v květnu 2018 | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

„Použití nervově paralytické látky je šokující. Nechci zabíhat do detailů, ale léčba je invazivní, bolestivá a stresující,“ uvedla Skripalová v květnu v prohlášení.

České ozvěny Novičoku

O Novičoku se v souvislosti s otravou v Británii debatovalo i v Česku. Rusko tvrdilo, že Novičok mohl pocházet z Česka, což vyloučila česká ministerstva zahraničí i obrany. Podle české diplomacie se v Česku sice v mikroskopickém množství testují nervové jedy, látka použitá k útoku na Skripala se ale na českém území nikdy nevyráběla.

Schůze k Novičoku nebude, poslanců se nepřihlásilo dost. ‚Bezprecedentní obstrukce,‘ zní z opozice

Číst článek

Prezident Miloš Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl Novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby.

Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že Novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Zemanova slova o výrobě Novičoku v České republice popřeli vládní činitelé i sněmovní a senátní výbory. Sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství uvedla, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Komise následně vyzvala Zemana, aby „zachovával utajovaný režim zpravodajských informací“.

Senátní bezpečnostní a zahraniční výbor se usnesl na tom, že Zeman sdělil o výrobě Novičoku v Česku nepravdivé informace a ohrozil české bezpečnostní zájmy.

Otrávený britský pár

Koncem června se v Británii otrávili další dva Britové, kteří přišli do styku s nervově paralytickou látkou nejspíš nešťastnou náhodou. Dawn Sturgessová na následky otravy zemřela, Charlie Rowley byl po několika týdnech propuštěn z nemocnice.

Otravu Novičokem potvrdily laboratorní testy mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní.

V případě páru v Amesbury byla zdrojem látky podle britských úřadů malá lahvička, podle bratra jedné z obětí od parfému.

Falešný obal a lahvička od parfému, která byla zdrojem Novičoku v případu otráveného britského páru v Amesbury | Zdroj: Reuters

ako, miz, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme