Vláda v pondělí změní pravidla pro ochranu dýchacích cest. Látková rouška mnohde nebude stačit

Situace v Česku se podle ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného zhoršila, a to především z pohledu počtu pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Vláda proto v pondělí vydá opatření, kterým se změní pravidla pro ochranu dýchacích cest. V obchodech, dopravě a na dalších místech s vyšší koncentrací lidí bude povinné nosit respirátory FFP2, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky. Platit má vše od úterý 23. února.

Praha (Aktualizováno: 11:20 19. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V pondělí vydáme opatření, které bude nařizovat nošení FFP2 respirátorů, nanoroušky nebo dvou standardních chirurgických roušek na sobě v místech, kde je vysoká kumulace lidí – obchody, MHD, nemocnice a podobně,“ řekl Blatný s tím, že přesná místa ještě upřesní.

„Pomocně zhotovené tkaniny již nebudou považovány za dostatečnou formu ochrany,“ doplnil s tím, že nařízení bude platit od úterý.

Obchody budou i po nadcházejícím víkendu uzavřeny. 

„Původní úvaha o otevření některých obchodů není průchozí a nedojde k ní. Naopak jsme se shodli, že je potřeba udělat vše pro to, aby se šíření nákazy, které zrychluje britská mutace, zpomalilo,“ vysvětlil ministr.

Ochranných pomůcek je podle něj dost. „Respirátory dostupné jsou. Věřím, že se na tom nic nezmění. Situaci sledujeme. Pokud by docházelo ke snížení dostupnosti, budeme na to s jinými resorty reagovat. Proto budou i alternativy – buď nanorouška, nebo alespoň dvě chirurgické roušky přes sebe, kterých je všude dostatek.“

Na dodržování bude dohlížet policie: „Kontrola ochranných pomůcek není tak složitá. Co má k dispozici policie, tak upozorňuji na to, že jsme se dohodli, že je potřeba mít opatření, jak toto vymáhat. V pandemickém zákoně jsou konkrétní sankce pro nenošení roušek. Je třeba si uvědomit, že je nezbytně nutné, abychom si uvědomili, že opatření jsou nastavena pro zdraví jednotlivce i společnosti a stát musí mít nástroje, aby je vymáhal u menšiny, která je nebude dodržovat.“

Dvě roušky na sobě připustila vláda proto, aby nebyl vyvíjen tlak na lidi, kteří nebudou moc sehnat respirátory odpovídající kvality. „Schopnost jedné roušky je menší než u respirátoru, použití dvou roušek je čistě empirické na doporučení epidemiologů. O něco to zvýší efekt roušek. Rouška chrání ostatní, respirátor pak tvář těsní a chrání i vás. Brání vdechování kapének od jiné osoby,“ vysvětlil Blatný.

Testování zaměstnanců

Ministr zdravotnictví také řekl, že nadále počítá s návratem žáků do lavic na začátku března. „Ráno jsem podepsal výjimku, která umožňuje nákup samotestů pro školu. S právními experty ještě urychleně hledáme způsob, jakým usnadnit udělování výjimek, aby bylo možné i plošně. Cestu k tomu, abychom umožnili pro plošné testování i vstup dalších testu, snad brzy najdeme. Je naší snahou, abychom v krátké době umožnili testování a samotestování i u zaměstnavatelů.“

Tvrdík označil pozvání VIP hostů na utkání Slavie za morální selhání. Fanouškům se omluvil

Číst článek

Podle Blatného také dojde k navýšení dodávek vakcín do dvou nejpostiženějších krajů, tedy Královéhradeckého a Karlovarského, v nichž je uzavřeno několik okresů.

K restrikcím v dalších zatím nedojde: „Budu se na to terénních epidemiologů a hygieniků ptát. Pokud bude nějaká oblast identifikována, zkontaktujeme hejtmany či starosty okresních měst, abychom se dále domluvili. Teď ale žádný takový region v mysli nemám.“

Platí také nasazení mediků. „Mluvil jsem i s vedením Asociace děkanů. Ne všichni s opakovaným nasazením souhlasí, ale při zhoršení situace počítáme nejen s mediky, ale i s dalšími pracovníky ve zdravotnictví,“ dodal.

‚Negativní signál občanům‘

Ministr také komentoval k účasti svého předchůdce a epidemiologa Romana Prymuly a Jana Marounka, zástupce hlavní hygieničky, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví, na čtvrtečním zápase Evropské ligy.

Odpoledne Prymula volal po zpřísnění opatření, pak šel na zápas Slavie. Babiš s ním ukončil spolupráci

Číst článek

„Vyjádřím se obecně – lidé, kteří jsou na těchto pozicích a chtějí po lidech, aby byli doma, a hovoří o tvrdých lockdownech, musí jít příkladem. Je to negativní signál ke spoluobčanům. Nepovažuji to za správné. Dal jsem podnět i státnímu tajemníkovi, jehož podřízeným je pan Marounek, aby situaci i s hlavní hygieničkou řešil,“ řekl s tím, že i pokud nebyla porušena žádná pravidla, tak jde o špatný signál.

Se státním tajemníkem a hlavní hygieničkou o Marounkovi bude jednat. Právě Marounek je podle Blatného tím, kdo uděluje výjimky z epidemických opatření. „Není možné, aby šel sám na zápas, kterému udělil výjimku,“ myslí si šéf resortu.

Připustil ale, že podobně jako na čtvrtečním zápasu Slavie s Leicesterem by se v budoucnu mohli všichni fanoušci nebo diváci sportovních i kulturních událostí před jejím začátkem testovat.

„Podporujeme projekty, které by nám pomohly k návratu k normálnímu životu. Rád bych například vyzdvihl projekt Cesta ze tmy. Principem těchto pilotních projektů je, že vznikne místo, prakticky jedno z nejbezpečnějších míst v zemi, kde budou všichni mít aktuální PCR test a nákaza se tam nebude moct šířit,“ řekl.

ako, pj, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme