Náměstek Pelikán hájil nový zákon o státním zastupitelství. Takováto je prý pravda

14.11.2014 23:33

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) představila nový zákon o státním zastupitelství a sklidila za něj velmi ostrou kritiku. A to jak od poslanců, napřed předsedy Legislativní rady vlády a ministra Jiřího Dienstbiera, tak od odborné veřejnosti. Tu zastupoval např. vrchní státní zástupce Pavel Zeman. Skutečně zákon znamená výrazné omezení autonomie státních zástupců? V pátečních Událostech, komentářích ČT o tom diskutovali 1. náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán a poslanec Marek Černoch (Úsvit).

Náměstek Pelikán hájil nový zákon o státním zastupitelství. Takováto je prý pravda
Foto: JUDr. Pelikán
Popisek: JUDr. Robert Pelikán

„My jsme kritičtí vůči celkovému pojetí toho návrhu, což znamená, že se státní zastupitelství dostane do područí ministerstva,“ zahájil své vystoupení Černoch a poukázal na předpokládanou povinnost informovat ministra o živých kauzách.

Pelikán oponoval, že si ministr bude moci vyžádat jen informace souhrnné, jako je statistika, kolik se řeší kde kauz a tak podobně. Jména konkrétních svědků ale zůstanou utajena. „Jak vás něco takového napadlo,“ podivoval se Pelikán na adresu moderátora a obratem zdůraznil, že nejvyšší státní zastupitelství samo podle nového zákona neuvidí do živých kauz. Ti, kteří to vidí jinak, se prý prostě mýlí. Pokud dochází k nějaké distribuci moci, tak se změní moc uvnitř soustavy státních zástupců. Jednotliví aktéři soustavy budou nezávislejší.

Předmětem kritiky se stal i předpokládaný zrod protikorupčního speciálu státního zastupitelství. „To je nesmírně sofistikovaná kriminalita. Hraje se tam o miliardy a tomu také odpovídají prostředky, které vynakládají zločinci na svou ochranu,“ podotkl k tomu náměstek Válkové. Tomu musí podle Pelikána odpovídat i zvláštní postavení nového útvaru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

5:00 Rodiče o tom nevědí. Co neziskovky na školách ukazují dětem

Pedagogičtí pracovníci jsou povinni „poskytovat dítěti, žáku, studentovi nebo zákonnému zástupci nez…