06.01.2022 - 31.03.2022

od 18,00 hodin

dolní sál Znojemské Besedy

Přednášky

42. přednáškový cyklus JMM

42. přednáškový cyklus Jihomoravského muzea ve Znojmě - 2022

Dolní sál Znojemské Besedy, Masarykovo náměstí 22, Znojmo vždy od 18 hodin


6. 1. 2022

Prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph.D. (Historický ústav - FF, Masarykova univerzita)

Dlouhé počátky moravského markrabství

Moravské markrabství bylo důležitou, v pozdním středověku a raném novověku normotvornou součástí střední Evropy. Jeho vzdálené počátky sahají do závěru 12. století, k svébytné, na zemských hodnotách založené obci však země i její politická reprezentace dospěly teprve v první polovině věku následujícího. Zvláštní zásluhy si přitom připsal moravský markrabě Vladislav Jindřich (1197–1222), jehož zakladatelské dílo se pokusí přiblížit tato přednáška.


13. 1. 2022

Mgr. Josef Černý (Gymnázium K. Polesného ve Znojmě)

Stopené ve vodě, zaváté listím. Po stopách pobytu polských důstojníků ve Znojmě na přelomu let 1831/1832

Po porážce tzv. listopadového povstání se před ruskou armádou se pod ochranu Rakouska uchýlilo na přelomu let 1831/32 několik tisíc polských důstojníků. Přibližně stovka z nich pobývala ve Znojmě. Zaměřuje se na jejich  každodenní život (ubytování, stravování, zábava apod.), ale i na hledání východiska ze situace, která se mnohým zdála bezvýchodná, Přednáška se zaměřuje i na život znojemských měšťanů stranou nezůstává ani role rakouské armády a policie v době pobytu Poláků ve městě. Přednáška čerpá především ze vzpomínek důstojníků. Obsahuje i řadu zajímavostí, včetně původního textu na tzv. polském kameni pod Znojmem poblíž řeky Dyje.


20. 1. 2022

Mgr. Dan Merta (Galerie Jaroslava Fragnera v Praze)

Znojmo, vidím tě trojmo/

konzervativní tradice historického sídla versus nové epicentrum současné architektury na periferii

architektura jako nástroj udržitelného turismu

společný veřejný prostor politiků, architektů a umělců

Přednáška představí klíčové etapy a projekty proměny stavební kultury i realizace, které nevyužily potenciálu historické stopy. Pokusí se zhodnotit zásadní rozhodnutí politické reprezentace v rámci urbanistického a architektonického rozvoje města. Nastíní možnosti vzniku nového centra současné architektury v kontextu bývalé rakousko-uherské monarchie.


27. 1. 2022

Mgr. Jaroslav Šmerda (emeritní geolog Jihomoravského muzea ve Znojmě)

Po Znojemsku s rozumem a kladivem (a někdy taky bez)

Mente et malleo je latinské motto, kterým jsou zdobeny vývěsní štíty československých geologických služeb, byť se jejich jména v průběhu jejich existence měnila. Předmětem zájmu přednášky budou zajímavé objekty neživé přírody na styku Českého masivu a Západních Karpat. Doslova „za humny“ máme zde na Znojemsku k dispozici přírodní památky z dob, kdy z chladnoucího magmatu vznikala žula, země se chvěla, skály pukaly a povrch zaplavovalo moře. V geologickém vývoji „naší rodné hroudy“ se uplatňovaly a uplatňují obdobné procesy, jejichž výtvory zvyšují atraktivitu turistických destinací. Připravená přednáška je pozvánkou na malé výpravy prostorem a časem.


3. 2. 2022

Mgr. Jiří Dufka (Moravská zemská knihovna)

Znojemští tiskaři a jejich zákazníci

Znojemský knihtisk není spojen jen s louckým klášterem, ale od počátku 18. století také s tiskárnou uvnitř městských hradeb. Zdejší tiskárna pokrývala svými výrobky nejen širokou oblast jihovýchodní Moravy, ale i přilehlé oblasti Rakouska a Čech. Přednáška představí jednotlivé tiskaře a jejich osudy i spektrum vydávaných publikací.


10. 2. 2022

Vítězslav Vítek, Miloš Ludvík (soukromí badatelé)

TANKY NA DYJI 1945  -  Od Vídně na Znojmo

Přednáška bude věnována sovětské 6. gardové tankové armádě, která je po dobití Vídně v dubnu 1945 převelena na severní směr s cílem osvobodit Znojmo. Zde vylíčíme boje, které prodělala během tohoto postupu na Rakouském území, hlavně při pokusu o proniknutí přes řeku Dyji v prostoru Hrušovan, které skončilo neúspěšně. Přednáška bude doplněna situačními mapami, dobovými i současnými fotografiemi.


17. 2. 2022 - POZOR! Přednáška se posouvá na 19,00!

Mgr. Jiří Mačuda, Ph.D. (Jihomoravské muzeum ve Znojmě)

Co pamětníci s kronikami prozradili  

Každý den v sobě skrývá národopisné záhady z minulosti. Tedy pokud se jimi zabýváte od rána do večera. A co teprve celý rok! Podívejme se do ztracených zápisků v archivu Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a několika kronik z obcí našeho kraje. Pro tentokrát si představíme jeden zapomenutý štědrovečerní obyčej z Plavče, zaniklou obchůzku se smrtkou z Vémyslic, nejstarší vyobrazení masky čerta z Moravskokrumlovska, regionální variantu krojů z jižní části Moravskobudějovicka, pár místních strašidel a několik dalších zajímavostí, které Vás určitě překvapí.


24. 2. 2022

RNDr. Antonín Reiter, Ph.D. (Jihomoravské muzeum ve Znojmě) a Mgr. Zdeněk Mačát, Ph.D. (Správa Národního parku Podyjí)

Žáby Znojemska

Přednáška přinese ohlédnutí za téměř 30 let trvajícím soustavným výzkumem obojživelníků na Znojemsku. Které lokality jsou z hlediska těchto pozoruhodných živočichů zajímavé? Proč zrovna obojživelníci patří mezi organizmy mimořádně ohrožované lidskou činností? A jak se vyvíjejí populace jednotlivých druhů v horizontu posledních desetiletí? Kromě úvahy nad těmito otázkami si přednáška klade za cíl ukázat žáby jako stvoření zajímavá svým životním způsobem a samozřejmě i krásná na pohled.


3. 3. 2022

Mgr. Monika Mažárová (Jihomoravské muzeum ve Znojmě)

Socha ve veřejném prostoru historického i moderního Znojma

Umění ve veřejném prostoru představuje velmi specifikou kategorii uměleckých projevů, do něhož více než jinde vstupuje mnoho rozličných vazeb. Právě nejrůznější okolnosti a vlivy vzniku daného díla často přehluší uměleckou kritiku obsahu a formy. Přednáška prostřednictvím několika vybraných ukázek předloží vývoj soch v urbánním veřejném prostoru Znojma včetně jejich dobového – uměleckohistorického, kulturního i politického – pozadí.


10. 3. 2022

Mgr. Bc. Petr Eckl (Jihomoravské muzeum ve Znojmě)

„Vítr jest život člověka“. Poslední věci člověka v barokním Znojmě.

Umírání a smrt patřily v raném novověku k ústředním tématům lidského života. Vždyť se zde rozhodovalo o věčném údělu jedince, který byl téměř v každém momentu života konfrontován s finalitou pozemské existence. Přednáška představí fenomén smrti a posmrtného údělu ve vnímání (nejen) znojemského měšťana barokní doby ve světle dochovaných písemných pramenů a ikonografického materiálu.


17. 3. 2022

Ing. Radomír Němec (Jihomoravské muzeum ve Znojmě)

Putování za rostlinami Znojemska v čase a prostoru

Jak vypadala krajina v okolí Znojma před 150, před 5000 nebo třeba jen před pár desítkami let? Jak moc ji lidé přetvářeli? Jak se v ní asi žilo? S proměnou potřeb lidí se měnila i tvář krajiny a s ní i druhy, které v ní dokáží přežít. A že se pořád něco děje! Pojďme se vypravit za vybranými rostlinami a poodhalit dávno zapomenuté příběhy a tajemství. Řekneme si také krátce, co už teď venku aktuálně pučí, raší a láká vyrazit ven, do okolí královského města Znojma (co asi všechno ti naši předkové z přírody zužitkovali?). Těšit se můžeme na soutěž o novou knihu Rozšíření cévnatých rostlin Národních parků Podyjí a Thayatal.


24. 3. 2022

Mgr. David Rožnovský, Ph.D. (Jihomoravské muzeum ve Znojmě)

Znojemsko v lesku zlatavého bronzu

Znojemsko lákalo svými příhodnými přírodními podmínkami k osídlení již v hlubokém pravěku. Během tisíců let se zde vystřídala řada kultur. Mezi nejvýraznější můžeme zařadit kultury doby bronzové, zejména pak její starší fáze. Od počátku starší doby bronzové se setkáváme s únětickou kulturou, jejíž nositelé osídlili Znojemsko velmi hustě. V přednášce se tedy posluchači seznámí právě s bohatými nálezy a s nevšedními praktikami promítnutými např. v pohřebním ritu starší doby bronzové.


31. 3. 2022

RNDr. Lenka Libusová, Ph.D. (Katedra buněčné biologie PřF UK Praha)

Co vlastně Mendel vymyslel?

V letošním roce budeme připomínat významné 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Přednáška představí tohoto „zakladatele genetiky“ v kontextu biologických znalostí jeho doby, a především poukáže na to, jak jím objevené zákonitosti dědičnosti vnímáme a studujeme dnes.


Akce se koná za finanční podpory města Znojma.

Pro návštěvu přednášky platí aktuálně platná opatření ministerstva zdravodnictví.


UPOZORNĚNÍ!

Informace o pořizování fotografií, obrazových a zvukových záznamů z akcí

V rámci této výstavy pořádané Jihomoravským muzeem ve Znojmě, příspěvkovou organizací budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Jihomoravské muzeum ve Znojmě, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekt.

AktuálněObjekty muzeaPartneři muzea

Tiskové zprávy / pozvánky

Projekty

Pronájmy prostor

Kulinářské dědictví

Muzeality, programy, žurnály

Katalog knih online (knihovna JMM)

Svatby na znojemském hradě

REZERVACE VSTUPENEK

Kalendář vycházek Správy NP Podyjí

Publikace JMM k zakoupení

ZNOJEMSKÁ MUZEJNÍ NOC 2024

Brány památek dokořán 2024

Sezóna 2024 na znojemském hradě začíná …

Rotunda sv. Kateřiny

Znojemský hrad

Minoritský klášter

Dům umění

Památník Prokopa Diviše

Zřícenina hradu Cornštejn

Jihomoravský kraj

Město Znojmo

AMG

Správa NP Podyjí

ZnojmoRegion

Novinky do emailu

Vložte e-mail a my vám budeme
posílat informace o výstavách
a dění v našem muzeu.


Napište nám